Nikola Tesla je definitivno jedan od najvećih ljudi sa ovih prostora, a mi danas donosimo jednu jako zanimljivu priču o njemu. Prema mišljenju mnoštva stručnjaka različitih područja, uključujući fizičare i doktore znanosti, uvriježeno je mišljenje da je vizionar poput Nikole Tesle, koji je revolucionarizirao svijet svojim revolucionarnim izumima, rijetkost u današnjem svijetu. Tesla je posjedovao jedinstvenu sposobnost konceptualizacije ideja u svom umu, bez potrebe za olovkom i papirom.

Dokumentirao bi je tek kada bi ideja bila u potpunosti oblikovana. Čak i sada, neki od njegovih patenata ostaju zagonetni, zbunjujući čak i najobrazovanije pojedince. Iščekivanje novog, možda čak i nevjerojatnog uma koji će dešifrirati i protumačiti ove patente se nastavlja.

Vladeta Jerotić, renomirani neuropsihijatar, psihoterapeut, filozof i književnik, opširno se bavio zavrzlamama njegova karaktera. Vrijedno je napomenuti da je Tesla često opisivan kao ekscentrična osoba, izuzetak, a ponekad čak i etiketiran kao osoba s obilježjima shizofrenije.

Akademik Jerotić zadubio se u istraživanje Nikoline psihe, tražeći bilo kakve pokazatelje psiholoških i psihopatoloških osobina koje bi mogle proizaći iz traumatičnih iskustava njegova djetinjstva. Naime, Jerotić se fokusirao na Teslinu seksualnost. Iako nema konkretnih dokaza o romantičnim vezama u Teslinom životu, spominje se određena razina simpatije prema ženama. Tesla se prema ženama uvijek odnosio s poštovanjem, tražeći ravnotežu između toga da nije bio pretjerano ljubazan ili omalovažavajući. Upuštao se u suosjećajne razgovore s njima, ne ostavljajući mjesta sumnji u pogledu bilo kakvog skretanja svog seksualnog nagona. Jerotić je pojasnio da je Tesla svoju seksualnu energiju usmjeravao u kreativne napore. Ogromna stvaralačka snaga Teslinog uma, koja je naizgled bila urođena, bila je popraćena iznimnim talentom, izvanrednom memorijom i brzim shvaćanjem novih i značajnih ideja i pojava. Međutim, zbog rasprostranjenosti nadarenosti u njegovoj obitelji, Tesline izvanredne sposobnosti nisu rano prepoznate.

Tesla je otkrio da je tijekom djetinjstva, točnije do osme godine, imao slabašan i neodlučan karakter. Donošenje odlučnih odluka zahtijevalo je snagu i hrabrost koja mu je jednostavno nedostajala. Njegove bi emocije navirale i povlačile se u neprekidnom ciklusu, ostavljajući ga u stalnom stanju fluktuacije. Međutim, u tom burnom unutarnjem svijetu, njegova najveća naklonost bila je rezervirana za knjige. S očevom opsežnom zbirkom koja mu je služila kao izvor književnog užitka, Tesla se željno prepuštao čitanju kad god bi mu se za to ukazala prilika.

Uz iznimku pojačane samorefleksije, koja obično ukazuje na nesigurnost kod djeteta ili prati introvertirane pojedince, nema ničeg posebno značajnog kod Tesle tijekom njegovih ranih godina što bi upućivalo na njegovu buduću briljantnost ili bilo kakve znakove neuroze. U svojoj autobiografiji, Tesla je priznao: “Kad bih naišao na biser, gotovo bi izazvao napadaj, a ipak bi me opčinio sjaj kristala… Nikada se ne bih usudio dotaknuti tuđu kosu osim ako mi prijete pištoljem . . Samo gledanje u breskvu poslalo bi me u groznicu, a prisutnost čak i jednog komadića kamfora u kući učinila bi da se osjećam neobjašnjivo neugodno.”

Kako bih u potpunosti uživao u obrocima, tijekom šetnji bavio sam se raznim kalkulacijama i ritualima. Pedantno sam brojao svoje korake i mjerio volumen svoje juhe, kave i hrane. Svaka radnja koju sam izvodio morala je biti djeljiva s tri, a ako bih pogriješio, krenuo bih ispočetka, čak i ako je to značilo provesti sate na tome.

Budući da sam bio postariji čovjek, živio sam u hotelu kao doživotni neženja, pažljivo sam odabrao sobu 207 (broj djeljiv s tri) i naredio sobarici da mi osigura 18 ručnika dnevno. Večera je uvijek bila poslužena točno u osam sati, a stol je bio ukrašen s uobičajenih 18 platnenih salveta. Za vrijeme obroka pedantno sam laštila već blistavo srebrno i kristalno posuđe, svaki put koristeći drugu salvetu.

Tijekom svojih kasnijih godina, Tesla je razvio neobično jaku ljubav prema golubovima. Budući da je bio prilično nedruštven pojedinac s nekoliko bliskih prijatelja tijekom svog života, Tesla je preuzeo na sebe hraniti znatan broj golubova. Među njima je bio jedan poseban golub prema kojem je imao posebnu sklonost, o čemu svjedoče njegovi spisi.

Kako se Teslin život zaokružio, počeo je jesti isključivo tople obroke popraćene mlijekom. Prema Eisenbadu, ovaj događaj koji uključuje bijelu golubicu i briljantno blistavu zraku svjetlosti mogao bi se protumačiti kao prikaz njegujućeg protoka mlijeka iz majčinih grudi. Oslanjajući se na analizu pronicljivog psihoanalitičara, Eisenbad povlači paralelu s jednom svojom pacijenticom koja je u djetinjstvu naglo prestala dojiti tijekom drugog tjedna života. Zanimljivo je da je ovaj pacijent kasnije razvio averziju prema riječi “okruglo”. Ova veza služi kao podsjetnik na Teslin promišljen izbor hrane.

Preporučujemo