Poznata pjevačica Celine Dion, 55 godina, bori se s neurološkim stanjem poznatim kao “sindrom ukočene osobe”. Ova rijetka i neizlječiva bolest pogađa samo jednu od milijun osoba, uključujući i samu Dion, kako je otkrila prije otprilike dvanaest mjeseci. S obzirom na to da se rijetko pojavljuje u javnosti, nedavno su se pojavile uznemirujuće vijesti da se njezino stanje značajno pogoršalo, zbog čega više nije u stanju upravljati vlastitim pokretima mišića.

U intervjuu za francuske medije, Claudette (74), sestra pjevačice, podijelila je uvide u stanje Celine Dion, gdje su njezine vlastite živčane stanice na meti tijela. Gubitak kontrole nad svojim mišićima je srceparajuća stvarnost za Celine, koja je oduvijek bila poznata po svojoj disciplini i napornom radu. Dok su odrastali, njihova je majka naglašavala važnost marljivosti i ispravnog obavljanja stvari. Unatoč želji za povratkom na scenu, put dalje ostaje neizvjestan. “7 jours” je imao priliku razgovarati s Klodet, koja je izrazila obiteljske snove o ponovnom nastupu Celine, no pojedinosti ostaju nepoznate. Sindrom ukočene osobe, bolest koju znanstvena zajednica još uvijek istražuje, ne napreduje brzo.

Srce i glasnice, budući da su po prirodi mišićave, imaju dubok utjecaj na nas. Međutim, zbog rijetkosti ovog sindroma, znanstvenici nisu uspjeli prikupiti dovoljno podataka kako bi temeljito istražili situaciju. Nesretna je stvarnost da neki pojedinci koji pate od ovog stanja dožive potpuni gubitak nade. Ipak, Selin pronalazi utjehu u podršci koju dobiva od svojih obožavatelja koji je obasipaju porukama ljubavi, molitvama i pažljivim darovima.

Sestra Celine Dion otkrila je da slavna pjevačica trenutno radi s vodećim stručnjacima na području ove neuobičajene bolesti, ali nažalost nema pomaka u njezinom stanju.

“Ključno je zadržati optimizam unatoč nedostatku otkrivenog učinkovitog lijeka”, rekao je Klodet. Osobe koje pate od sindroma ukočene osobe nailaze na poteškoće u govoru i pokretljivosti, povremeno se pretvarajući u nepokretne “kipove”. Ukočenost također može potaknuti kontrakcije mišića takvog intenziteta da mogu izazvati prijelome kostiju. Obično se dijagnoza javlja u dobi od 30 do 50 godina, s većom prevalencijom među ženama u usporedbi s muškarcima.

Preporučujemo