Mi se sa našim današnjim člankom vraćamo malo u prošlost, da se prisjetimo jednog stravičnog zločina koji je potresao cijelu regiju. Ubojstvo hrvatske srednjoškolke Anđele Bešlić u ožujku 2002. istražiteljima je ostavilo vrlo ograničene materijalne dokaze, uključujući kosu bez korijena i višestruko opranu deku. Ti su predmeti bili jedini opipljivi tragovi u njihovoj potrazi za otkrivanjem razloga njezine prerane smrti i metode kojom je ubijena.

Već više od dvadeset godina obitelj 17-godišnjakinje iz Suhača kod Sinja muči pitanje je li netko drugi umiješan, bez obzira na konačnu presudu ubojici Ivanu Bulu.

Okolnosti smrti srednjoškolke do danas su obavijene velom tajne jer točni detalji incidenta – uključujući točnu lokaciju, vrijeme i način njezine smrti – nikada nisu u potpunosti razjašnjeni. Okrivljenik Ivan Bulj tvrdio je da se te kobne noći vozeći kući nesretno sudario s Anđelom Bešlić, od čega je ona prerano umrla.

Mjesec dana kasnije, Anđelino beživotno tijelo otkriveno je u pustoj rupi, skinuto s odjeće i skriveno ispod sloja lišća. Bio je to jeziv prizor, tragičan podsjetnik na gnusni zločin koji se dogodio. Vijest o brutalnom silovanju i ubojstvu djevojčice ponovno je osvanula u hrvatskim medijima kada je obitelj Ivana Bulja zatražila njegovo uvjetno puštanje. Nakon što je već odslužio 21 od svoje 22-godišnje kazne, koliko je odredio Vrhovni sud (smanjenje od 5 godina u odnosu na prvotnu presudu Županijskog suda u Splitu), Bulja je trebao biti pušten 10. travnja 2024.

Međutim, ako njegova obitelj bude osuđena molba je odobrena, njegova bi sloboda mogla doći prije. Krajem siječnja prebačen je iz zatvora strogog čuvanja u Glini u kaznionicu poluotvorenog tipa u Turopolju. Ovo nije prvi put da njegovi najmiliji traže prijevremeno puštanje na slobodu, no svi dosadašnji pokušaji bili su neuspješni. Posljednji odbijenica dogodila se u svibnju 2021., kada je Županijski sud u Sisku odbio Buljin zahtjev za uvjetni otpust.

Sinjski kraj, ali i cijelu Hrvatsku, duboko je pogodilo tragično i divljačko ubojstvo mlade Anđele Bešlić u ožujku 2002. godine. Nakon koncerta Zabranjenog pušenja, Anđela se vraćala kući državnom cestom D-1, nalazi se na periferiji Sinja. Upravo na tom putu presreo ju je Ivan Bulj, nasilno smjestio u svoj automobil i okončao joj život svega tristotinjak metara od mjesta njezina prebivališta. U pokušaju da prikrije svoj gnusni čin, njezino je tijelo bacio u obližnje grmlje, što je otkriveno mjesec dana kasnije. Ivan Bulj prvo je u sinjsku policijsku postaju stigao pod utjecajem alkohola, tvrdeći da je kobne noći nehotice udario i usmrtio Anđelu Bešlić dok se vozio kući. Na kraju je na Županijskom sudu u Splitu osuđen za teško ubojstvo na 27 godina zatvora. Međutim, Vrhovni sud kasnije mu je smanjio kaznu na 22 godine. Tek nakon drugog suđenja, nakon što je prvo suđenje poništeno 2005. godine, presuda je postala pravomoćna.

Nakon Buljevog uhićenja u vezi s ubojstvom Anđele Bešlić, lokalne novinske kuće Radio Sinj i Večernji list brzo su izvijestile o njegovom pritvaranju i naknadnom razrješenju s dužnosti. Uz to, izbačen je i iz udruge HKDU i iz Viteškog alkarskog društva. Bulj je izrazio nezadovoljstvo ovakvim odlukama, dok se doznalo da je Radio Sinj bio u financijskim malverzacijama. Kako se sudski proces odvijao, Buljeva supruga i djeca preselili su se na područje Slavonije.

Preporučujemo