Na današnji dan obilježavamo Dan vozača i automehaničara. Službeno je priznat i utemeljen 15. siječnja 1960. godine kada je Josip Broz Tito, tadašnji predsjednik Jugoslavije, dobio počasno članstvo u Savezu vozača i automehaničara Jugoslavije.

Ove godine obilježava se deseta godišnjica postojanja Udruženja autoservisa Srbije (USS), jedinog strukovnog udruženja koje okuplja preko 600 servisnih radionica u našoj zemlji.

Povodom desete obljetnice Udruge, Aleksandra Đurišić iz UAS-a promišlja stanje u industriji i ističe potrebu realne procjene. Pružatelji usluga u autoindustriji suočavaju se s brojnim izazovima jer njihov posao postaje sve složeniji i zahtjevniji. Pristup tehničkim informacijama ostaje ograničen, što otežava napredak. Proliferacija ilegalnih radionica dodatno opterećuje profesiju, utječući na troškove rada i gurajući autoservisere u nesigurne teritorije ili čak u druge zemlje. Štoviše, bilježi se pad interesa za obrtnička zanimanja, a obrazovni sustav teško prati aktualne trendove.

Gospodarenje otpadom, posebice opasnim otpadom, predstavlja sve veću brigu za servisere. UAS aktivno surađuje s nadležnim ministarstvima kako bi se pozabavili ovim problemima i utjecali na industriju. Procjene stručnjaka pokazuju da oko 60% usluga djeluje izvan zakonskog okvira. Prednost koju uživaju proizlazi iz nedostatka nadzora, što im omogućuje izbjegavanje poreza i nabavu opreme i zaliha od veletrgovaca koristeći gotovinu, čime dobivaju iste popuste kao i legitimni pružatelji usluga vozila. Ova dinamika značajno utječe na cijene njihovih usluga, posebice u manjim regijama gdje je broj ilegalnih operacija veći od legalnih.

Trenutna situacija rezultirala je značajnim gubicima i za državu i za struku, a to je ključno riješiti kako bi se industrija regulirala. Đurišić ističe važnost uspostavljanja pravednih uvjeta na tržištu kao početnog i suštinskog koraka ka ostvarenju tog cilja. Postupanje s opasnim otpadom posljednjih je godina predstavljalo jedinstven izazov za one koji se bave servisiranjem vozila. I dok je pohvalno što je gospodarenje otpadom uređeno u zakonskom okviru, Udruga pružatelja usluga ističe brojne poteškoće u provedbi Zakona.

Udruga ističe iznimnu važnost zaštite okoliša i aktivno pokazuje svoju predanost tom cilju. Međutim, zabrinjava nedostatak komunikacije u vezi s izmjenama propisa i obveza koje proizlaze iz Zakona o zaštiti okoliša, Uredbe o postupanju s tvarima koje oštećuju ozonski omotač i Uredbe o postupanju s fluoriranim plinovima. Unatoč ovoj neinformiranosti, na benzinskim postajama provode se nadzori uz policijsku pratnju te podnose kaznene prijave. Ovakve represivne radnje, uz oštre kazne, tjeraju poštene servisere, koji porezima doprinose državi i obavljaju zahtjevan i odgovoran posao, da rade na crno kako bi izbjegli otkrivanje.

Ova nesretna situacija proizlazi iz propusta da se serviseri informiraju o njihovim pravima i odgovornostima. To je prevladavajući fenomen kojemu svjedočimo dok nastavljamo svoj rad, a uvelike utječe na našu industriju. I obrtnici i serviseri prolaze iste muke. Nažalost, sve je manji interes djece za bavljenje zanatima, što rezultira praznim klupama u strojarskim i tehničkim školama. Broj odjela za školovanje budućih magistara iz godine u godinu sve je manji, au pojedinim gradovima obrazovni profili su prestali postojati. Nedostatak stručnog kadra najveći je problem autoservisa širom Srbije, ističe Đurišić.

Pad broja kvalificiranih obrtnika može se pripisati nedostatku interesa i nesposobnosti školskog sustava da se prilagodi brzim promjenama koje se događaju u automobilskoj industriji. Prepoznajući potrebu za reformom, udruga ističe važnost osavremenjivanja obrazovnog sustava. Potražnja za serviserima je povećana zbog viših plaća, nedostatka osoblja i složenosti servisiranja vozila koja zahtijeva značajna ulaganja u dijagnostiku, alate i specijaliziranu opremu. Posljedično su se čekanja na servis produžila kako u ovlaštenim tako iu neovisnim servisima. Kako cijene usluga rastu, u udruzi vjeruju da će mladi ljudi sve više birati ovo zanimanje za svoju perspektivnu budućnost. Servisiranje vozila sada obuhvaća više od tradicionalne automehanike; uključuje elektroniku, programiranje i dijagnostiku, što su područja interesa današnje mladeži. Modernizacijom procesa osposobljavanja budućih obrtnika i stvaranjem povoljnih uvjeta poslovanja uz potporu iz vlade, udruga ostaje nada u budućnost ove profesije.

Preporučujemo