Tokom svog objašnjenja, dr Vojislav Perišić, renomirani gastroenterolog, dao je dragocene uvide u vrste namirnica koje treba izbegavati da ne bi došlo do problema sa varenjem.

Nadutost i gasovi su uobičajeni problemi sa kojima se suočavaju sve žene. Iako se ovi problemi često drže u tajnosti, evidentno je da sve veći broj žena izražava svoju zabrinutost. Iako se nadutost može pripisati simptomima PMS-a, prvenstveno je uzrokovana svakodnevnom hranom koju konzumiramo.

Prema rečima dr Vojsilava Perišića, gastroenterologa koji je gostovao na televiziji “K1”, prisustvo gasova u crevima se često pripisuje fermentaciji hrane. Konkretno, neškrobni ugljikohidrati, također poznati kao fermentabilni ugljikohidrati, glavni su krivci. Kada se ovi ugljikohidrati ne probave pravilno, mogu dovesti do nelagode u želucu, stanja poznatog kao jibra. Dr Perišić procjenjuje da oko 16 posto pojedinaca ima ovaj problem.

Mnogi ne znaju, određene namirnice imaju potencijal da izazovu razne probleme. Neškrobni fermentabilni ugljeni hidrati prisutni su u nizu namirnica uključujući jabuke, kruške, šljive, trešnje, pasulj, grašak, mahune, med, čaj od kamilice i mleko koje sadrži laktozu. Međutim, banane, lubenica, krompir i lisnato povrće ne sadrže ove ugljikohidrate. Vrijedi napomenuti da nijedna vrsta mesa nije povezana s nadimanjem. Iako se jabuke često nazivaju kraljicom voća, one mogu doprinijeti i značajnim problemima, objašnjava dr. Perišić. Suprotno tome, prekomjerni plinovi i nadutost mogu se pripisati hrani koju konzumiramo, a ne samo da ukazuju na zdravstveni problem. Grah, zajedno sa drugim mahunarkama kao što su grašak i sočivo, poznat je po svojim svojstvima da izazivaju gasove.

Prisustvo složenog šećera poznatog kao rafinoza u grahu predstavlja izazov za proces probave u tijelu. Osim toga, grah je bogat izvor vlakana, a konzumiranje velike količine vlakana može dovesti do nadimanja.

Postoji varijabilnost u mjeri u kojoj različite mahunarke doprinose nadimanju. Prema studiji sprovedenoj 2011. godine, pojedinci koji su konzumirali pasulj prijavili su veću učestalost nadimanja u poređenju sa onima koji su konzumirali grašak. Slično kao i mahunarke i pasulj, povrće iz porodice krstaša, poput brokule, bogato je rafinozom i vlaknima.

Karfiol, prokulice, kupus i šparoge su dodatno povrće koje sadrži rafinozu i visok sadržaj vlakana. Vrijedi napomenuti da određene namirnice, poput šparoga, imaju potencijal da izazovu plinove s karakterističnim mirisom. Rafinoza je također prisutna u pšenici i drugim cjelovitim žitaricama, osim pirinča, koji su bogati vlaknima. Konzumiranje ovih namirnica može doprinijeti pojačanom osjećaju nadimanja.

Gluten, protein koji se nalazi u određenim integralnim žitaricama kao što su pšenica, ječam i raž, može izazvati nelagodu kod osoba koje su na njega osjetljive. Ove osobe mogu primijetiti nadutost i druge simptome nakon konzumiranja ove određene hrane. Preosjetljivost na gluten obuhvata spektar koji uključuje necelijakijsku osjetljivost na gluten, kao i celijakiju, značajan autoimuni poremećaj.

Preporučujemo