Po mnogim istraživanjima, čovjek bez hrane može da izfrži skoro mjesec dana, dok bez vode ljudski organizam, ne može izdržati niti 3 dana. Održavanje odgovarajuće hidracije ključno je za postizanje vrhunskog zdravlja i promicanje raznih fizioloških procesa, uključujući potporu probavi, regulaciju tjelesne temperature i transport hranjivih tvari. Međutim, pretjerana konzumacija može rezultirati prekomjernom hidracijom, stanjem koje se javlja kada pojedinac unese preveliku količinu vode.

Dobra polazna točka za dnevni unos vode obično se preporučuje oko osam čaša. Međutim, važno je uzeti u obzir čimbenike kao što su vaše okruženje, razina tjelesne aktivnosti i sva medicinska stanja poput trudnoće ili dojenja. Ključno je izbjegavati ispijanje prekomjernih količina vode jer to može dovesti do trovanja vodom i negativno utjecati na rad mozga.

Kada stanice postanu pretjerano zasićene vodom, mogu nabubriti i vršiti pritisak na mozak, što rezultira simptomima kao što su zbunjenost, pospanost i glavobolje. To također može pridonijeti hipertenziji (visok krvni tlak) i bradikardiji (nizak broj otkucaja srca). U ekstremnim slučajevima, pretjerani unos vode može dovesti do napadaja, kome ili čak smrti. Savjetuje se pratiti boju urina jer može ukazati na razinu hidratacije tijela, od blijedožute do tamnije boje čaja. Prekomjerna konzumacija vode u kratkom vremenskom roku dokazuje se prozirnošću urina. Dodatno, veća učestalost odlazaka na zahod, s prosječno šest do osam mokrenja dnevno, služi kao još jedan pokazatelj.

Za osobe koje često konzumiraju kofein ili alkohol, smatra se normalnim posjećivanje toaleta do 10 puta dnevno. Međutim, prekomjeran unos tekućine može dovesti do trovanja vodom, stanja u kojem tijelo zadržava više vode nego što je bubrezi mogu eliminirati. To može dovesti do opasnih neravnoteža elektrolita i može se manifestirati kao simptomi poput mučnine, povraćanja i proljeva.

Pretjerano zadržavanje vode u tijelu, bilo zbog dehidracije ili prekomjerne hidracije, može rezultirati smanjenjem razine soli i naknadnim oticanjem stanica. Ova oteklina može uzrokovati pritisak mozga na lubanju, što dovodi do pulsirajućih glavobolja koje mogu imati dugoročne posljedice na funkciju mozga i respiratorne sposobnosti. Osim toga, oticanje stanica može se manifestirati kao promjena boje ili natečenost u stopalima, rukama i usnama, mijenjajući izgled kože. Pretjerana konzumacija vode remeti tjelesnu ravnotežu, što dovodi do smanjene razine esencijalnih elektrolita, što zauzvrat može izazvati grčeve mišića ili grčeve. Kako bi se nosili s viškom vode, bubrezi su prisiljeni raditi više, što često dovodi do osjećaja letargije i nemogućnosti ustajanja iz kreveta.

Ključno je prepoznati da na optimalnu količinu vode koja je potrebna tijelu utječu različiti čimbenici poput tjelesne aktivnosti, klime, tjelesne težine i spola. Za osobe između 19 i 30 godina, ženama se preporučuje da konzumiraju oko 2,7 litara vode dnevno, dok muškarcima treba težiti oko 3,7 litara. Međutim, oslanjanje samo na žeđ kao pokazatelj možda neće biti dovoljno za određene skupine kao što su sportaši, starije osobe i trudnice.

Preporučujemo