Prema riječima meteorologa Ivana Ristića, Srbiju idućeg tjedna može očekivati ​​skora promjena vremena koja će rezultirati porastom temperatura.

Tijekom cijelog tjedna zadržat će se niske temperature, osim u nedjelju malo porasti iznad nule. Međutim, vrijeme će se u idućem tjednu promijeniti. Polarni vrtlog će se kretati prema Europi, ali mi ćemo se nalaziti unutar njegovog sjeverozapadnog toka. Zbog toga će zrak koji dolazi s Grenlanda biti usmjeren prema nama preko Sjevernog mora, donoseći sa sobom znatno više temperature u odnosu na dosadašnji dotok zraka iz Rusije – ističe Ristić.

Od ponedjeljka do utorka temperatura će porasti, a očekuju se i povremene snježne padaline. Kako se približavamo 20. siječnja, tako se povećava vjerojatnost izraženijeg otapanja, što dovodi do produljenog razdoblja toplijeg vremena koje će se zadržati do kraja mjeseca. No, u veljači stiže novi trend zahlađenja. Meteorolozi predviđaju postupan porast temperature s ulaskom u drugu polovicu siječnja.

Prema riječima Ristića, moguće su i proljetne temperature od oko 15 stupnjeva nakon Ivanja. Koncept prave zime izmaknuo nam je iz glave. Tijekom cijele 2023. niti jedan dan nije bio leden, zbog čega smo izgubili iz vida pravi izgled zime.

Prema riječima Ristića, naše su zime nekada bile ispunjene značajnim brojem ledenih dana, od 10 do 20. Međutim, sada imamo značajan pad učestalosti ledenih dana, pa ih je ostalo samo nekoliko. Srećom, očekuje se da će ova nadolazeća zima biti nešto hladnija, što znači da ćemo opet imati više ledenih dana. Naime, Ristić predviđa da se u veljači može očekivati ​​povratak ledenih dana, uz mogućnost snježnih oborina i sniženja temperature.

Prema riječima Ristića, proljeće ove godine će donijeti obilje topline i sunca. Ipak, postoji mogućnost snijega oko 20. travnja, kao što smo iskusili u protekle tri godine. Ako je zima izrazito hladna, malo je vjerojatno da ćemo u svibnju vidjeti snijeg. Ovakav obrazac hladne zime praćene toplim proljećem i ljetom stvara skladnu ravnotežu, napominje meteorolog.

Godine 2020. stanovnici uzvišenih područja u Srbiji imali su sreću svjedočiti rijetkoj pojavi snijega u mjesecu svibnju, što je rezultiralo dijeljenjem zadivljujućih fotografija planine Brezovica na raznim platformama društvenih medija.

U planinskim predjelima i visinskim predjelima nije rijetkost svjedočiti snježnim padalinama ni u petom mjesecu. U 2019. značajna mjesta poput Kopaonika, Zlatara, Zlatibora, Golije i Sjenice bila su pod snijegom. Beograd je zadnji put pao snijeg 11. svibnja 1953. godine.

Preporučujemo