Ako želite da kora bude mekana, možete je namazati puterom. Da bi kruh bio hrskav, možete ga premazati vodom prije nego što se peče.

 

 

Da biste znali da li je hleb dovoljno pečen, možete ga kucnuti rukom odozgo i ispod. Ako zvuči prazno, to znači da je kruh gotov. Ako tijesto polijete jako vrelom vodom, kruh će biti čvrst i neće se raspasti kada ga sečete ni nakon deset dana. Ako želite da hleb uvek bude svež, kriške možete zagrejati u suvom tiganju sa poklopcem na laganoj vatri pre nego što ih pojedete. Za rezanje kruha, a da se ne raspadne, možete koristiti vrući nož. Nož možete zagrijati tako što ćete ga staviti na plinski štednjak ili umočiti u vruću vodu.

 

Ako koristite integralno pšenično brašno, količina vode koja vam je potrebna za tijesto može biti drugačija. Zavisi od toga kako je brašno napravljeno – ako je mnogo mljeveno, može upiti više vode, ali ako nije toliko samljeveno, možda će trebati manje vode.

 

Zagrejte ga u rerni na niskoj temperaturi od 50°C da ponovo omekša. Ne bacajte stari hleb! Možete ga pretvoriti u prezle tako što ćete ga samljeti. Također možete koristiti suhi kruh za pravljenje knedli, koje su zaista ukusne uz različite vrste variva i umaka. Druga ideja je da isečete hleb na male kvadrate i ispečete ih u rerni. Ove hrskave kocke hleba su ukusne u supama. Ako hljeb nije svjež i još je malo mekan, narežite ga na komade iste veličine i potopite u mješavinu jaja i mlijeka. Zatim ga skuvajte na malo masnoće. To je ukusna opcija za doručak.

Preporučujemo