Prelazak preko granice oduvijek je bio jako zanimljiv, a mnoge osobe pokušavaju i da prokrijumčare štošta. Uprava carina Hrvatske objavila je da su carinici na graničnom prijelazu Stara Gradiška uspješno osujetili nezakonit pokušaj uvoza trofejne vučje kože, zajedno sa glavom.

Državljanin Bosne i Hercegovine je 31. januara 2024. godine dovezao automobil registarske oznake do putničkog ulaza RGP Stara Gradiška. Međutim, vozač nije posjedovao potrebnu dokumentaciju za robu u vozilu. Kao rezultat toga, roba je privremeno oduzeta u skladu sa Zakonom o prekograničnom prometu i trgovini divljim vrstama.

Uprava carina je poduzela mjere protiv državljanina Bosne i Hercegovine, zbog čega je izrečen prekršajni nalog i novčana kazna od 1.500 eura (2.907 KM). Ovo nije izolovan incident, jer se pojavio još jedan sličan slučaj. Uprava carina Makedonije saopštila je danas da su njihovi službenici presreli 47 papagaja koje je srpski državljanin uneo u Severnu Makedoniju bez odgovarajuće deklaracije.

Na graničnom prelazu Tabanovce, carinici su izvršili detaljan pregled vozila i otkrili kaveze u kojima su se nalazile ptice u prtljažniku, uprkos insistiranju vozača da nema ništa za prijavu. U Upravi carina su naglasili da je protiv državljanina Srbije podneta prijava zbog nezakonitog čina pokušaja krijumčarenja papagaja. Ovaj incident služi kao podsjetnik na važnost pridržavanja carinskih propisa prilikom prelaska međunarodnih granica.

Nakon oduzimanja, starateljstvo nad papagajima je prebačeno na Agenciju za upravljanje oduzetom imovinom, čime je obezbjeđena njihova kontinuirana briga. Ovo pokazuje nepokolebljivu posvećenost vlasti u borbi protiv ilegalne trgovine životinjama i zaštiti ugroženih vrsta od nezakonite eksploatacije.

Ovaj incident naglašava važnost provođenja rigoroznih mjera granične kontrole za borbu protiv krijumčarenja divljih životinja i zaštitu prirode od potencijalnih rizika.

Ilegalna trgovina divljim papagajima, posebno njihovo krijumčarenje, predstavlja značajnu prijetnju kako njihovoj populaciji tako i integritetu njihovih prirodnih staništa. Shodno tome, imperativ je poduzeti odlučne mjere, poput nedavne zapljene, kako bi se ove dragocjene vrste zaštitile i borile protiv nezakonite trgovine koja ih ugrožava. Vredi napomenuti da se u Srbiji godišnje zapleni oko 300 egzotičnih životinja. Obično krijumčari prevoze egzotične ptice i gmizavce preko granice zbog njihove lakoće prikrivanja, dok su veći sisari rjeđe uključeni u ove ilegalne aktivnosti.

Preporučujemo