O Miri Furlan koja je preminula prije tri godine,m skoro da niko više i ne priča u samim medijima. Daa li biste ikada rekla da je ova djevojčica na slici, upravo ona? Danas se navršavaju točne tri godine od odlaska Mire Furlan, renomirane jugoslavenske glumice. Podrijetlom iz bivše Jugoslavije, bila je visoko cijenjena zbog svog iznimnog talenta iskazanog u raznim kazališnim predstavama, kao i zapaženim filmovima i televizijskim serijama. Naime, njezine izvedbe u filmovima “Ljepota poroka” i “Otac na službenom putu” pobrale su značajna priznanja, uključujući i prestižnu Zlatnu palmu na filmskom festivalu u Cannesu 1986. Uz blistavu karijeru i brojna priznanja, život Mire Furlan bio je obilježen dubokim osobnim izazovima.

Zaronimo u početke njezinog neobičnog putovanja. Mira Furlan rođena je 7. rujna 1955. u Zagrebu, u hrvatskoj obitelji cijenjenih sveučilišnih profesora. Od ranog djetinjstva razvila je duboki afinitet prema američkoj rock glazbi, što je kasnije preraslo u strast prema glumi tijekom njezinih tinejdžerskih godina. Svoje umjetničke težnje ostvarila je diplomom na Akademiji za žensku umjetnost u Zagrebu, a sa samo 20 godina krenula je nevjerojatnom putanjom, osiguravši uloge u kazalištu i na filmu. Osim svoje glumačke karijere, Mira je imala jaku predanost usvajanju jezika i dobro je govorila engleski, njemački i francuski. Tijekom 1980-ih aktivno je sudjelovala u feminističkom pokretu u Jugoslaviji.

Nakon uspjeha u poslovnim pothvatima, Mirin put se 1986. godine ukrstio sa srpskim redateljem Goranom Gajićem, koji je igrom slučaja bio sedam godina mlađi od nje. Njihova veza zapalila je strastvenu ljubav, zbog koje je Mira svoje vrijeme provodila između Beograda i Zagreba, budući da se niti jedno od njih dvoje nije željelo trajno preseliti.

Kao članica Hrvatskog narodnog kazališta, Mira je krasila pozornice hrvatskih i beogradskih kazališta. No, sve se promijenilo kada je izbio rat 1991. Zbog odbijanja da prekine glumačku karijeru u Beogradu, Mira je izbačena iz kazališta. U vlastitoj domovini suočila se s teškim optužbama za svrstavanje uz Srbiju, trpeći žestoku javnu kampanju blaćenja. Stan u Zagrebu, dragocjeno nasljedstvo od bake, nepravedno joj je otet. Zapljusnule su prijeteće poruke, ostavljajući Miru bez sumnje da je sada nepoželjna pojava u Hrvatskoj.

U potrazi za boljim mjestom za dom, par je zaključio da Srbija nije idealna destinacija. Prikupili su svoje osnovne potrepštine i hrabro se preselili u New York u studenom 1991., započevši 11-godišnji boravak u užurbanom gradu. Tijekom njihovog boravka, Mira se posvetila svojoj strasti prema glazbi i šutke podnosila nedaće koje su je zadesile. Osim toga, imala je priliku pokazati svoj talent u televizijskoj seriji. Prije ovih pothvata, Mira je radila kao konobarica u Americi, jednostavno pokušavajući spojiti kraj s krajem.

“Za sve vrijeme izbivanja iz Hrvatske do konačnog povratka 2002. godine, Mira je proživljavala neizmjerne patnje zbog prisilnog progonstva iz voljene domovine kojoj je bila draga. Ljubav je bila jedina konstanta u Mirinom životu. Njezin brak s Gajićem bio je lijep, a 1998. godine dobili su sina Marka Lava Gajića. Svoj su sindikat ozvaničili iste godine. Nakon dužeg boravka u Americi, Mira se 2002. vraća na hrvatsku kazališnu scenu, preuzimajući glavnu ulogu u drami Rade Šerbedžije. Godine 2008. Mira i Goran trijumfalno su se vratili zajedno sa serijom “Vratiće se rode”. Nakon toga, pojavila se u nekoliko srpskih produkcija, često portretirajući ogorčene i tragične heroine koje su duboko povrijeđene od strane obitelji, društva i svijeta – baš kao i sama Mira.”

Cijelog života Mira Furlan nosila je trajnu ranu na duši, ne mogavši ​​se odmaknuti od nepravde i uvreda koje je pretrpjela. Poražavajuća vijest o njezinoj smrti 20. siječnja 2021. u 65. godini života ostavila je narode bivše Jugoslavije u stanju beskrajne tuge. Komplikacije koje su proizašle iz virusa Zapadnog Nila mučile su je neko vrijeme, a njezina smrt u rezidenciji u Los Angelesu izazvala je opsežnu pokrivenost medijskih kuća diljem svijeta.

Nakon Mirine smrti, ravnatelj HNK-a Ivica Buljan javno je u ime kazališta izrazio kajanje zbog maltretiranja koje je Mira Furlan proživjela početkom devedesetih. Dodatno, hrvatski tjednik Globus uputio je ispriku zbog svoje uloge u objavljivanju triju kritičkih članaka o glumici 1992. godine, koji su odigrali značajnu ulogu u zlonamjernoj klevetničkoj kampanji koja je u konačnici dovela do Mirinog prisilnog odlaska iz domovine. Uoči njezine smrti, Goran Gajić izdao je knjigu “Ona me voli više od svega na svijetu”, potresnu oporuku koju je Mira napisala prije njezine smrti.

Ostavština Mire Furlan zauvijek će biti vezana uz 1980-e i njezin izniman doprinos svijetu kinematografije. Ostat će zapamćena kao zanosna i multitalentirana ljepotica koja je držala srca i snove muškaraca diljem Jugoslavije tijekom to doba.

Preporučujemo