Prepun vitamina C, kiseli kupus je poznat po svojoj izuzetnoj sposobnosti da ojača naš imuni sistem. Konzumacija kiselog kupusa, bilo da je u sirovom obliku ili konzervisana kiselinom, ima brojne blagotvorne učinke na naše cjelokupno blagostanje. Međutim, ključno je voditi računa o pravilnom načinu konzumiranja ove namirnice i pratećeg soka. Nepravilna konzumacija može dovesti do neželjenih nuspojava nadimanja i gasova, objasnio je prof. dr Dejan Čubrilo tokom gostovanja u emisiji „RTS Ordinacija“. Prof. dr Čubrilo, cenjeni profesor fiziologije na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu i specijalista sportske medicine, dao je vredne uvide o ovom pitanju.

Oni koji imaju nadutost često to pripisuju konzumiranju salamure i kupusa. Međutim, malo je vjerovatno da bi slana otopina sama izazvala takve simptome. Da biste to testirali, pomiješajte kašiku salamure sa čašom vode i izbjegavajte da je pijete nerazrijeđenu. Naši ljudi imaju posebne navike. Ako bi neko konzumirao čistu salamuri, to bi moglo dovesti do težeg crijevnog stanja. Ali kada se razrijedi u vodi, može stvoriti korisne bakterije, kako je objasnio profesor. Kiseli kupus preporučuje kao osnovnu hranu tokom zimskih meseci u Srbiji. Ako vam je teško probaviti, dr. Čubrilo predlaže da se provede lični eksperiment kako bi se utvrdila količina koja uzrokuje crijevne probleme. Evo kako to možete učiniti:

Profesor je dao instrukcije kako konzumirati malu količinu supstance, samljeti je i pomiješati s vodom. Ako se zbog ove konzumacije pojave bilo kakvi problemi, to ukazuje na nedostatak enzima i neispravan rad tankog crijeva. Ovo služi kao test za utvrđivanje da li crijeva ne funkcionišu kako treba. Profesor je naglasio da ako je ovaj test pozitivan, to znači grešku u načinu života koja je dovela do oštećenja crijeva. Da biste to ispravili, savjetuje se da počnete s manjom dozom i postupno je povećavate kako biste vratili zdravlje crijeva prije konzumiranja supstance. Poznata kao raso, ova slana voda koja se koristi za kiseljenje kupusa ne samo da je poznata po svojim svojstvima protiv mamurluka, već i pomaže u probavi i uobičajena je komponenta u raznim dijetama za mršavljenje. Novinar i narodni travar, Momčilo Antonijević, u redovnoj kolumni „Tajno bilje“ govori o mnoštvu dobrobiti salamura i kiselog kupusa. Raso nudi fantastičnu metodu za hidrataciju našeg tijela. Prepun elektrolita, ovaj napitak se može pohvaliti i obiljem prirodnih probiotika i crijevnih bakterija koje harmonično djeluju kako bi podržale optimalno funkcioniranje naših probavnih organa i imunološkog sistema.

Kiseli kupus, prava zimska superhrana, može se pohvaliti obiljem vitamina C. Ovaj užitak bogat nutrijentima posebno je koristan za pojedince koji slijede veganski način života, jer je rijedak izvor vitamina B12, nutrijenta koji obično nema u hrani biljnog porijekla.

Prema Antonijevićevim riječima, bijeli luk, koji je bogat inulinom, prebiotikom, savršeno nadopunjuje raso i kiseli kupus i pospješuje rast i djelotvornost korisnih bakterija prisutnih u salamuri. Iako je raso zaista veoma efikasan lek za suzbijanje mamurluka, važno je zapamtiti, kako naglašava Antonijević, da je umerenost ključna – nemojmo preterati.

Preporučujemo