Historija krije brojne priče heroja koji se nisu toliko istaknuli, ali su svakako bili od velike važnosti za historijske događaje.

Albina Mali Hočevar je kao djevojka bila sudionica NOB-a i pritom je teško ozlijeđena.

U ljeto 1941. Albina je postala članica Narodnooslobodilačkog pokreta. Ovaj pokret je bio odgovoran za održavanje komunikacije između područja Novog Mesta i Brezovog Rebra, koji su imali aktivističko uporište, odnosno partizanski logor. Kasnije te godine, u prosincu, Heningman je Albinu uputio da napusti Brezovo Rebro i zaposli se u Novom Mestu.

Nakon tri mjeseca provedena u Novom Mestu, preselila se u Češču Vas gdje joj je živjela majka. Albina je održavala vezu između Novog Mesta, Češče Vase, Brezovog rebora i Prečne. U lipnju 1942. godine izdana je i morala je preći na Vrezovo Rebro u Joštvi, gdje je pristupila zaštitnim jedinicama Zapadnodolenjskog partizanskog odreda.

U tom trenutku talijanska vojska je krenula u napad na područje koje je partizanska grupa oslobodila, zbog čega se grupa raspala na manje jedinice. Nakon što je ofenziva završena, pojedine grupe našle su se u neposrednoj blizini Podstenica i mogle su se spojiti u veći vod.

Tijekom rujna 1942. godine našla se u Suvoj krajini, gdje je doživjela prvo ranjavanje. Kasnije, 21. siječnja 1943. godine, zajedno sa svojom brigadom sudjelovala je u bitci kod Zagorice, gdje su uspješno izveli napad na bjelogardijsko uporište.

Dana 15. rujna 1943. u borbi za Turjak na Velikom Osolniku po treći put je ranjena u blizini eksplozije mine. Nakon ranjavanja pružena joj je liječnička pomoć u partizanskoj bolnici u Jelendolu, Kočevski rog, a potom u Črmošnjicama. Na kraju je iz Črmošnjica prevezena na Žumberak. Godine 1944. pristupila je Komunističkoj partiji Jugoslavije.

Po završetku rata bila je stacionirana u Zadru prije nego što je prebačena u Trst, gdje je ostala dulje vrijeme.

Nakon završetka rata često se selila, boraveći u raznim mjestima poput Novog Mesta, Paga, Poreča, Kobarida i Ilirske Bistrice. Na kraju, do prosinca 1955., smjestila se u Maribor.

Tijekom svog boravka u Ljubljani obnašala je razne dužnosti, među kojima je bila partijska tajnica poljanskog kraja, kao i članica Odbora SK Slovenije u Krškom i Mariboru. Doživjela je duboku starost, a preminula je 24. siječnja 2001. godine.

Internet je preplavila nedavna fotografija koja prikazuje intrigantan prizor: rekonstrukciju lica Albine prije ozljede. Znatiželju javnosti pobudio je izgled ove izuzetne heroine i njena besprijekorna ljepota.

Preporučujemo