U posljednjih par mjeseci, veliki virus, kao i kašalj zavladao je apsolutno cijelim, Balkanom. Iako se većina slučajeva gripe i prehlade može učinkovito liječiti kod kuće, medicinski stručnjaci upozoravaju da virus gripe ima potencijal napredovati u upalu pluća, posebno u ovim izazovnim vremenima kada posljedice tekuće pandemije COVID-19 nastavljaju eskalirati.

Potencijalna razaranja uzrokovana čak i najobičnijim virusom prikazana su potresnim iskustvom 37-godišnjaka koji je za dlaku izbjegao da u potpunosti ostane bez noge. Nakon što je izdržao tjedan dana groznice i pokazao sve izdajničke znakove virusne infekcije, dobio je trombozu. Srećom, intervenirali su liječnici s VMA i spasili mu ud. Doktorica Radmila Šehić u razgovoru za Kurir tvrdi da trenutno preovlađuju rinovirusi koji pogađaju prije svega gornje dišne ​​puteve, kao i gripa i stalna prisutnost COVID-19. Međutim, njihov utjecaj nije tako jak kao prije tri godine.

Dr. Šehić pojašnjava da postoji značajna razlika između gripe, prehlade i COVID-19. Za razliku od prehlade, koja može uzrokovati začepljenost ili curenje nosa, ona ne ometa sposobnost osobe da obavlja svoje dnevne aktivnosti. Iako druženje nije preporučljivo, virus prehlade općenito je bezopasan i njegovi su simptomi često povezani s drugim respiratornim virusima. Ne ostavlja trajne posljedice, iako se pojedinci mogu zaraziti više puta tijekom godine. S druge strane, mnogi ljudi primaju cjepivo protiv gripe kao preventivnu mjeru. Virus gripe prvenstveno pogađa dišni sustav, što rezultira upornim i nadražajnim kašljem.

Osim toga, djeluje na autonomni živčani sustav, što dovodi do vrtoglavice i bolova u zglobovima. Važno je napomenuti da je visoka temperatura, obično iznad 38 stupnjeva, jedan od istaknutih simptoma gripe, te bi trebala popustiti nakon što prijeđe ovu granicu. Virus je rezistentan na antibiotik, jer ne djeluje na virusne infekcije. Međutim, ova posebna vrsta virusa napada trepljasti epitel, stvarajući okruženje u kojem bakterije mogu napredovati. Zbog toga se mogu pojaviti bakterijske infekcije, poput bronhitisa i upale pluća u donjem dijelu dišnog sustava.

U slučaju upale pluća, bolest se može produljiti i dovesti do težeg stanja koje zahtijeva pojačano liječenje. Osobe koje su imale upalu pluća često razviju dugotrajnu osjetljivost, što rezultira trajnim oštećenjem pluća. Na gripu su posebno osjetljive starije osobe, oboljeli od dišnih putova i osobe koje su podvrgnute intenzivnoj terapiji. Međutim, dr. Šehić naglašava da su posljednjih godina posljedice Covida-19 na organizam bile značajne. U usporedbi s gripom, Covid-19 predstavlja izazovniji klinički profil. Virus specifično cilja na organe i tkiva, pogoršavajući već postojeća stanja. Na primjer, osobe koje su prethodno imale problema s cirkulacijom mogu otkriti da se ti problemi pogoršavaju nakon zaraze Covid-19. Također se mogu pojaviti neurološki problemi, kako tijekom tako i nakon infekcije Covidom-19, što dovodi do infekcija i jakih neuroloških bolova koji zahtijevaju hitno liječenje. Osim toga, Covid-19 predstavlja prijetnju osobama sa srčanim oboljenjima jer izravno utječe na srce.

Preporučujemo