Istoričar Vladimir Veljković bio je gost božićne epizode emisije Crveni karton na Kurir TV. Voditelja i autora emisije Svetislava Basara zanimalo je zašto Srpska pravoslavna crkva i dalje slavi Božić po julijanskom kalendaru, uprkos tome što je srpski naučnik Milutin Milanković usavršio gregorijanski kalendar, kojeg danas prate mnoge pravoslavne crkve. Vjerujem da ova rasprava datira iz 1923. godine, ako me sjećanje ne vara. Za to vreme srpska delegacija je na sednici veća predložila Milankovićev kalendar, a neke crkve su ga prihvatile. Međutim, naša crkva to, u principu, nije odbacila, ali nije precizirala kada će to biti sprovedeno.

Ova odluka je doneta u vreme Jugoslavije, prve države u to vreme. Za sve vreme postojanja Kraljevine SHS, a kasnije i Kraljevine Jugoslavije, dinamika između Katoličke crkve i Srpske pravoslavne crkve, koja je nastala u tom periodu, uvek je bila zamršena. Moguće je da je ova složenost odigrala ulogu u odluci Srpske pravoslavne crkve da odustane od usvajanja Milankovićevog kalendara, što bi dovelo do toga da i katolički i srpski pravoslavni vernici slave Božić istovremeno. Stoga, u teoriji, nema smetnji da se 25. decembar prihvati kao datum za Božić, kako se Basara raspitivao.

Među pravoslavnim vjernicima često se javljaju rasprave oko kalendara, a postoji i obimna literatura na tu temu. Zanimljivo je da je u Grčkoj ovo pitanje dovelo do praktičnog odvajanja određenih pravoslavnih sveštenika od Grčke crkve. Unutar crkve postoji osjećaj vjerskog fundamentalizma i fanatizma, koji ova pitanja podiže na značajan nivo i narušava red u crkvi. Možda su se naši mudri episkopi bojali potencijalne podele do koje bi usled toga moglo doći u Srbiji. Takve pojave je nemoguće u potpunosti spriječiti. Međutim, poželjno je izabrati jasan pravac, čak i ako to podrazumijeva određeni rizik. Na kraju krajeva, većina ljudi će to prihvatiti. Samo mala manjina može predstavljati istinski problem i odlučiti da napusti crkvu. Veljković je ovog uvjerenja.

Preporučujemo