Čekaonice domova zdravlja trenutno su pune jer je broj pacijenata u cijeloj zemlji značajno porastao od početka drugog polugodišta. U nadolazećim danima i dalje se očekuje porast broja pacijenata koji imaju simptome kao što su vrućica, kašalj, kihanje, grlobolja, slabost i simptomi slični gripi, koji su vjerojatno povezani s COVID-19. Pravi učinak fenomena tridemije tek treba vidjeti, ali pedijatri već neumorno rade na rješavanju situacije. Dok se postupno odmičemo od sezone godišnjih odmora, zimski su praznici privedeni kraju, što dovodi do povratka male djece u vrtiće i škole. To je, tvrde liječnici, rezultiralo bržim širenjem virusnih i bakterijskih infekcija, ne samo među djecom nego i među odraslima.

Prema rečima dr Aleksandra Stojanovića, direktora Doma zdravlja “Palilula”, januar je karakteristično pun virusnih oboljenja. Nakon raznih slavlja, primjetan je porast broja oboljelih. Trenutna situacija je veći broj oboljelih od uobičajenog, s podtipovima gripe AH1 i AH3, hripavcem, COVID-19 i drugim virusima koji prvenstveno pogađaju djecu. Važno je napomenuti da boravak u područjima gdje su djeca može dovesti do raširenih izbijanja. Kako bi spriječili širenje ovih bolesti, roditelji bi se trebali suzdržati od slanja bolesne djece u škole i vrtiće. Osim toga, trebali bi biti oprezni u vezi s interakcijama svoje djece s drugima, jer je stopa smrtnosti nažalost visoka. dr. Aleksandar Stojanović ističe potrebu opreza u ovakvim okolnostima.

Naime, ističe kako je stopa smrtnosti u siječnju i veljači dvostruko veća.

Dr. Stojanović, koji ima pristup podacima mog mrtvozorničkog ureda, ističe zabrinjavajuću veličinu stope smrtnosti. Razlozi ovih smrti ostaju nepoznati. U svjetlu ovoga, on naglašava da je od najveće važnosti traženje stručne medicinske pomoći umjesto pokušaja samoliječenja. Nadalje, toplo savjetuje roditeljima da svoju djecu odvedu pedijatru na pravilnu njegu.

Preporučljivo je pridržavati se terapije koju Vam je propisao Vaš izabrani liječnik te redovito izvještavati o svim promjenama, temperaturnim fluktuacijama ili drugim simptomima. Zanimljivo je da mnogi pojedinci koji se samoliječe traže liječničku pomoć tek kad im se stanje pogorša. Za one koji nisu u mogućnosti doći u ordinaciju, savjetuje se telefonska konzultacija s određenim liječnikom. Uvijek je bolje potražiti savjet stručnjaka nego se samoliječiti, ističe dr. Stojanović. Ističe da su u tom razdoblju djeca posebno osjetljiva na virusne i bakterijske infekcije zbog završetka školskih praznika i značajnih kolebanja temperatura. Nepredvidivi hladno-topli vremenski uvjeti doprinose raširenosti bolesti među pojedincima.

Doktorica Stojanović navodi da je među stanovništvom raširena bolest i kašalj, što ukazuje na prisutnost raznih virusa. Budućnost ostaje neizvjesna, a dr. Stojanović izražava opreznu nadu u poboljšanje, iako im optimizam nije zadana perspektiva. U Vojvodini je zimska stanka završila tjedan dana prije ostatka Srbije, a ovaj rani povratak već je rezultirao primjetnim porastom broja pacijenata.

Prema rečima dr. Nebojše Bohuckog, epidemiologa iz Zavoda za javno zdravlje u Subotici, u gradu trenutno hara tridemija. Po broju obolelih, gripa je dominantna bolest u Severnobačkom okrugu i drži prvo mesto.

Pedijatri u našoj zajednici doživljavaju stanje nereda zbog prevelikog opterećenja. Zabilježili su udvostručenje broja pacijenata u odnosu na prethodni tjedan, ostavljajući im vrlo malo vremena za obavljanje svojih dužnosti. Priljev pacijenata koji traže liječničku pomoć je ogroman. Dr. Bohucki otkriva da većina djece koja dolaze imaju dijagnozu gripe. Prema njegovim riječima, ovi pacijenti pokazuju simptome poput visoke temperature koja se kreće od 39-40 stupnjeva, au rijetkim slučajevima i do 41 stupnja.

Bolesnici uz visoku temperaturu osjećaju bolove u cijelom tijelu i glavobolju. Vrućica može trajati nekoliko dana, a kod nekih je osoba pati i do pet dana i teško ju je smanjiti. Također su prisutni mučnina i povraćanje. Ova klinička slika ukazuje na gripu i najčešća je među mlađim pacijentima. Što su pacijenti mlađi, to je bolest učestalija. Primjećuje se i kod predškolske i školske djece. Dok se opća praksa također može suočiti s povećanim volumenom pacijenata, pritisak nije tako značajan kao onaj koji doživljavaju pedijatri. Dr. Bohucki potvrđuje da će se ordinacija opće prakse ipak suočiti s određenom razinom opterećenja.

Preporučujemo