Poznata po svojim popularnim pjesmama kao što su “Zeljo moja”, “Malo mi za sriću triba”, “Ja noćas umirem”, “Maria Magdalena” i drugim, rođena je 16. travnja 1961. u Splitu, gdje trenutno živi i nastavlja svoju karijeru. Suprug joj je Marija Budimir, bivši vaterpolist, a zajedno imaju sina Bornu.

Doris Dragović na svoj je glazbeni put krenula kao članica grupe More, a zajedno su objavile dva albuma. Jedan od tih albuma, pod nazivom “Tigrica”, postigao je izuzetan uspjeh i čak dobio zlatnu ovjeru. Naime, Zrinko Tutić je za nju skladao pjesmu “Željo moja” s kojom je nastupila na “Eurosongu” 1986. godine, predstavljajući bivšu Jugoslaviju i zauzevši jedanaesto mjesto. Nakon ovog uspjeha, Doris je objavila nekoliko samostalnih albuma, uključujući “Sad Night”, “Tvoja u duša”, “Pjevaj srce moje” i “Budi se dan”, koji su svi dobili platinaste i dijamantne certifikate, kako izvještava Biografija.org. Između 1992. i 1999. radila je na još pet albuma, a kasnije se trijumfalno vratila na Euroviziju s pjesmom “Marija Magdalena”, odbacivši Hrvatsku na hvalevrijedno četvrto mjesto na natjecanju.

Tijekom svoje karijere Doris je aktivno sudjelovala na brojnim festivalima, redovito osvajajući prva mjesta. Od 2000. do 2021. nastavila je izdavati pet albuma i razne kompilacije, pokazujući svoj talent u prestižnim dvoranama poput “Vatroslava Lisinskog” i “Spaladium Arene” u Splitu. Prije nego što je postala poznata diljem bivše Jugoslavije, Doris Dragović povremeno je surađivala s Tedijem Spalatom u Splitu. Krajem 1970-ih upisala je studij u Zagrebu i ubrzo nakon toga dobila Tedijevu ponudu za audiciju kao nova pjevačica splitske grupe More. Doris je izašla kao pobjednica i nastavila predstavljati Jugoslaviju na Euroviziji u Bergenu. Iako je pjesma zauzela tek 11. mjesto, i sama pjesma i njen izvođač postigli su neočekivanu slavu diljem Jugoslavije. Nakon četiri godine Doris se rastala od grupe More i krenula u solo karijeru. Godine 1986. u izdanju “Jugotona” izašao je njen album “Željo moja” na kojem je naslovna pjesma uz još devet pjesama. Većinu skladbi napisao je Tutić, dok je nekoliko tekstova napisala Marina Tucaković.

U rujnu 1988. Doris snima svoj četvrti samostalni album pod nazivom “Pjevaj srce moje” koji ponovno postiže platinastu nakladu. Godinu dana kasnije, “Jugoton” objavljuje njenu ploču “Budi se dan”. Uz naslovnu pjesmu publiku su počastili i zbirkom pjesama “Ja noć umirem”, “Kap veselja”, “Pilo me vino” i ” Ti si za mene muškarac”. Doris Dragović je izvedbom “Malo mi za sriću triba” na “Melodijama hrvatskog Jadrana” osvojila respektabilno treće mjesto. Godine 2002. ponovno je pokazala svoj talent pjesmama “Nije mi vrime”. ” i “Krivi ljudi”, trijumfalno osvojivši prvo mjesto na “Zadarfestu” i debitirajući na “Hrvatskom radijskom festivalu”. Time je završila njezina bogata godina jer je poznata Splićanka donijela odluku o smanjenju snimanja i nastupa Doris Dragović, rođena 1961. godine, bila je obasuta ljubavlju i pažnjom ne samo roditelja, već i šire obitelji, zahvaljujući statusu jedinca.

Gracioznost kojom odiše često se pripisuje bakinoj sestri, poznatoj balerini Ani Roji. Iako priznaje da je plaha djevojka, pjevanje joj je uvijek išlo bez napora. Ipak, nikada nije nastojala privući pretjeranu pozornost niti se hvaliti svojim prirodnim talentom.

Nadalje, tijekom jednog intervjua doznaje se da Dalmatinci imaju prirodnu sklonost za pjevanje, iako izrazito ne odobravaju pojedince koji se hvale svojim glazbenim sposobnostima. Uvođenjem Doris Dragović u glazbenu scenu, zahvaljujući Tediju Spalatu, javnost je otkrila njezin talent, a brojne generacije su imale privilegiju iskusiti užitak njezinih pjesama.

Preporučujemo