Za danas jedna jako zanimljiva priča koja nam dolazi iz Srbije. Naime, sve je veći procenaat stranih djevojaka, koje se na ovaj ili onaj način udaju u Srbiju. Platforme društvenih medija nedavno su zaražene sramotnim profilom pod nazivom “Crna Srbija”, čija je jedina svrha propagiranje rasizma, govora mržnje i neovlašteno širenje videa i fotografija koje prikazuju pojedince afričkog porijekla koji žive u našoj zemlji.

Raspitujući se o iskustvima Afrikanaca koji žive u našoj zemlji, razgovarali smo s Patricijom, srpskom šogoricom koja se zbog ljubavi preselila u Čačak. Pitali smo je jesu li se susreli s nekim nepovoljnim ili usporedivim okolnostima i kakvo je njihovo stajalište po tom pitanju.

Patricija Radojičić podijelila je svoje zapažanje o profilu na društvenim mrežama na kojem se često pojavljuju pogrdni komentari i slike usmjerene na pojedince iz afričkih zemalja. Iako je izrazila tugu i negodovanje prema takvom ponašanju, osobno nije doživjela nijedan primjer rasizma. Patricija je naglasila da je njeno iskustvo u Srbiji izrazito pozitivno jer su je ljudi toplo prihvatili bez ikakvih neugodnosti. Ovo prihvaćanje ne odnosi se samo na njezine interakcije na društvenim mrežama, već i na njezin svakodnevni život u srpskom gradu u kojem živi, ​​gdje nije naišla na uvredljive komentare ili incidente.

S velikim entuzijazmom uputio sam otvoreni poziv svojim prijateljima i rodbini, uveravajući ih da ih Srbija dočekuje jednako toplo kao i Afrika. U ovoj kršćanskoj naciji duboko se cijeni važnost obitelji. Moram spomenuti divnu kuhinju koja krasi ovu zemlju. Iako, moram priznati da sam od preseljenja doživio blagi porast težine, što moja majka šaljivo naziva “žaljenjem”. Međutim, slatkim okusima kojima ova zemlja obiluje jednostavno je nemoguće odoljeti. Te osjećaje dijelim i ja, srpska snaha, dok ponosno nosim širok osmijeh.

Pošto je postigla visoku razinu poznavanja jezika, često istražuje veličanstvene destinacije, s posebnom naklonošću prema pravoslavnim svetištima, koje smatra oličenjem ljepote. Tijekom svojih putovanja imala je zadovoljstvo posjetiti brojna svetišta, a svako ju je ostavilo očaranu, ali povremeno i zbunjenu osebujnim tradicijama.

U samostanima žene obično nose duge haljine ili suknje, dok se muškarci odlučuju za majice dugih rukava. Sestre ili časne sestre unutar ovih svetišta pružaju pomoć, stvarajući ozračje mira. Patricia je ispričala da je njezino putovanje učenja i govora srpskog jezika počelo 2019. godine, kada je upoznala svog supruga. Od tada marljivo vježba i uči jezik, a suprug joj je najveća podrška. Patricijino znanje srpskog jezika stalno se poboljšavalo svakim posjetom Srbiji. Milija, Patricijin suprug, neustrašivo se suočava s neugodnim objavama i komentarima na pojedinim profilima na društvenim mrežama, a na prvom mjestu je Patricijino emocionalno zdravlje.

Milija Radojičić zaključio je sa samopouzdanjem i sigurnošću, navodeći da nema razloga za brigu i strepnju. Ozbiljnost problema nije toliko značajna koliko se čini, a čvrsto je uvjeren da rasizmu u Srbiji nema mjesta. Država je posljednjih godina postala globalno povezanija i otvorenija, što dodatno ide u prilog njegovom uvjerenju da razloga za brigu nema.

Preporučujemo