Svaki dan donosi nove obveze i veselja, od proslave Nove godine do blagdanskih izlazaka. Kako bismo održali energiju, mnogi se od nas oslanjaju na veliku šalicu kave za brzi početak dana. Neki si čak dopuštaju dvije ili više šalica ujutro. Ali koliko je kave doista dovoljno? I zašto bismo ga trebali izbjegavati konzumirati nakon alkoholne noći? Dr. Petar Borović, renomirani kardiolog, rasvjetljava ta pitanja, ali i saznanja o idealnim zalogajima prije jela, a sve to u intervjuu za Jutru na Prvoj.

Prema riječima dr. Borovića, konzumacija kave dovodi do povećanja hormona stresa, a njezino djelovanje može trajati i do 72 sata u tijelu. Nadalje, kava se smatra najkiselijim proizvodom koji se može konzumirati, što izaziva paniku u tijelu dok se pokušava suprotstaviti višku kiselosti. To često rezultira izvlačenjem kalcija iz kostiju, što predstavlja problem jer se kosti obnavljaju svakih sedam godina. Kako biste riješili ovaj problem, preporuča se smanjiti unos kave. Dr. Borović navodi kako se susreće s pacijentima koji krivo tumače njegove savjete, smatrajući da im dopušta šalicu kave dnevno, ali je onda konzumiraju u prevelikim količinama iz termosice. Umjesto toga, predlaže da se odlučite za zdraviju alternativu poput limunade. Nekada je u Srbiji bio običaj da se dan počinje tako što se ode na bunar, popije med, a tek onda se popije kafa. Uz to, kardiolog savjetuje da kava doista daje energiju bez ikakvih negativnih posljedica. Dr. Borović otkriva kako je u ranim jutarnjim satima velika učestalost srčanih i moždanih udara, prvenstveno zbog zgušnjavanja krvi. Tijelo signalizira potrebu za hidratacijom, zbog čega je korisno piti vodu ujutro. Iako se mnogi odlučuju za kavu, važno je napomenuti da ona podiže razinu hormona stresa i potiče otpuštanje endorfina u mozgu, pružajući ugodno iskustvo. Dr. Borović priznaje vlastitu naklonost mirisu kave, ali odlučuje ne sudjelovati u njezinoj konzumaciji.

Prema riječima dr. Borovića, kardiologa, kombinacija kave i mlijeka može imati negativne učinke na zdravlje. Kada kazein iz mlijeka i kofein iz kave stupaju u interakciju, formiraju neobičan spoj koji ostaje u želucu. Osobama koje se ne osjećaju dobro, savjetuje se potpuno izbjegavanje konzumacije mlijeka. Umjesto toga, mogu se odlučiti za kavu bez kofeina, iako treba napomenuti da ne postoji kava u potpunosti bez kofeina, već samo vrste s nešto smanjenim udjelom kofeina. Dr. Borović dalje otkriva kako su liječnici primijetili zapažene rezultate nakon što su ženama koje imaju bolove u dojkama preporučili da iz prehrane izbace kavu.

Doktorica Borović otkriva da se kod nekih žena javlja displazija dojki i pridružena bol, zbog čega se odlaze na liječenje u specijalizirani centar za dojke. Nevjerojatan broj od 18.000 pacijenata podvrgnuto je operaciji, a medicinski stručnjaci koji daju prioritet praksama utemeljenim na dokazima, uključujući one s VMA, savjetovali su te žene u skladu s tim. Njihova je preporuka bila jednostavna, ali učinkovita: eliminirajte konzumaciju kave i podvrgnite se temeljitom pregledu. Uzdržavanjem od kave najmanje dva mjeseca kako bi se jetra oporavila, nevjerojatnih 82 posto žena doživjelo je značajno smanjenje boli u dojkama, postigavši ​​stanje smirenosti i olakšanja.

Preporučujemo