Banjalučanka Katarina Trivić od svoje 18. godine pokazala je izuzetnu hrabrost u borbi protiv leukemije. Njezin utjecaj na zajednicu svjedoči o njezinoj izvanrednoj prirodi. U njezinoj su priči inspiraciju pronašli oni koji se susreću sa sličnom dijagnozom.

Budući da je cijeli život posvetila sportu, Kaća je ostala zatečena kada je 2021. u teretani doživjela iznenadni napad vrtoglavice.

Nakon razdoblja zanemarivanja treninga, počela sam osjećati simptome koji su me naveli da vjerujem da sam dobio COVID-19. Međutim, negativan rezultat testa pokazao je suprotno. Unatoč tome, i dalje sam imao gubitak apetita, što sam pripisala svojim prethodnim naporima na dijeti.

Tijekom tog vremena otkrila sam da previše spavam i navikavam se na ranu jutarnju rutinu. Pojava velike modrice na mojoj nozi bila je ono što je doista izazvalo zabrinutost, jer se nisam mogla sjetiti nijedne nedavne ozljede. Ovi zabrinjavajući znakovi na kraju su me naveli da potražim liječničku pomoć, a nažalost, dijagnoza je otkrila poražavajuću vijest o akutnoj mijeloičnoj leukemiji.

Misao koja joj je prošla glavom bila je jednostavno sljedeća: “U dobi od 18 godina, suočavam li se stvarno s mogućnošću smrti?

Cijeli kraj s nestrpljenjem je iščekivao radosnu objavu Kaćinog ozdravljenja koje je uslijedilo nakon žestoke borbe s bolešću. Ali, početak 2023. obilježio je nesretni povratak uporne bolesti…

Prošle godine, u aprilu, javno se oglasila istaknuvši potrebu za transplantacijom matičnih stanica. Nažalost, suočila se s izazovom nedostatka odgovarajućeg donora. Napomenula je da brojne zemlje u okruženju imaju banke matičnih stanica, ali BiH ih nema. Kao rezultat toga, pokrenuti su napori da se uspostavi banka matičnih stanica u Republici Srpskoj.

Većina mladih krvnih stanica u tijelu stvara se u koštanoj srži, koja je masna tvar smještena u zaobljenim vrhovima kostiju. Međutim, kod osoba s leukemijom, jedna stanica unutar koštane srži prolazi kroz mutaciju, pretvarajući se u stanicu raka. Naknadno se ova stanica replicira, što dovodi do napredovanja ove zlonamjerne bolesti.

Onkologinja Meredith Barnart pojasnila je da različite podtipove leukemije karakterizira specifičan tip stanice i stupanj u kojem se mutacija događa tijekom proizvodnje stanica.
Prema Barnartu, simptomi variraju ovisno o podvrsti, ali se značajan broj njih često krivo tumači kao simptomi obične gripe.

Prema Barnartu, kada se leukemija manifestira, stanice raka mogu preplaviti koštanu srž, ometajući proizvodnju zdravih krvnih stanica. Ova neravnoteža između oštećenih i zdravih stanica može dovesti do anemije, što rezultira blijedom kožom, osobito na licu. Osim toga, anemija može pridonijeti trajnom osjećaju hladnih ruku.

  • Umor je dominantan simptom leukemije, kao i mnogih drugih bolesti. Ako ste konstantno iscrpljeni i bez energije, osobito ako je to odstupanje od vašeg uobičajenog stanja, savjetuje se da potražite savjet liječnika. Novi također napominje da anemija može pridonijeti osjećaju umora.
  • Prema Barnartu, ključno je voditi računa o kratkoći daha uz niske razine energije. Tijekom tjelesnog napora obratite pozornost na sve znakove nedostatka zraka ili promjene u obrascu disanja. Ako primijetite ove simptome, važno je obavijestiti svog liječnika.

Ako primijetite da vam rane sporo zacjeljuju i da vam lako nastaju modrice, to bi oglo biti znak leukemije. Medicinski stručnjaci primijetili su da leukemija može uzrokovati prisutnost malih crvenih točkica na koži, zvanih petehije, koje se uglavnom pojavljuju na nogama.

Prema Barnartu, simptomi leukemije mogu uključivati ​​noćno znojenje i zglobove koji su osjetljivi i bolni. Vedlej ističe i važnost praćenja mršavljenja. Iz ti dodaje da simptomi poput krvarenja iz nosa te natečenih ili povećanih limfnih čvorova također mogu ukazivati ​​na prisutnost ove razorne bolesti.

Preporučujemo