Dolaskom Božića dolazi i do završetka cijenjenog božićnog posta. Ovo razdoblje podrazumijeva ne samo suzdržavanje od uživanja u masnoj hrani, već i suzdržavanje od nemoralnih radnji i negativnih kontemplacija. Međutim, dolaskom 7. siječnja, ili Božića, praksa posta završava i pojedinci se mogu početi osjećati umorno. Na blagovaonskom stolu nalazimo primamljivu prisutnost češnjaka i pečenice. Ipak, netko bi mogao dovesti u pitanje tradiciju služenja svinjskog mesa za Božić, unatoč njegovoj rasprostranjenosti kao uobičajenom pečenju u Srbiji.

Istorijski Zabavnik donosi fascinantnu priču na tu temu. Između 15. i 19. stoljeća srpski narod je bio pod vlašću Otomanskog carstva. Kroz ovo doba lokalno stanovništvo je bilo podvrgnuto vlasti aga i begova, koji su imali privilegiju da po svom nahođenju ulaze u srpska domaćinstva. Tražili bi namirnice i za sebe i za svoje konje, zajedno sa svim ostalim bitnim potrepštinama koje su im trebale.

Kad bi se domaćin usudio odbiti molbu, Turci bi kaznili cijelu obitelj, a djela krajnje okrutnosti iz tog vremena i danas se živo sjećaju. Legenda kaže da je u to doba nastala tradicija da se Srbi za Božić časte pečenim prasetom.

Prema povjesničaru Stanislavu Sremčeviću, među Srbima postoji priča da su za blagdane u svojim dvorištima, ispred kuće, spremali cijelo prase na ražnju, kako bi odvratili Turke od gnjavaže. Pogled i miris zabranjenog mesa spriječili su Turke da uđu u bilo koji dom gdje se prase, pa su za Božić zaobilazili srpske kuće. Dok su Srbi tradicionalno jeli janjetinu za praznike, često su morali ostati bez nje zbog krađa od strane Turaka. No, uvođenjem svinjskog pečenja Srbi su osigurali mirno i nesmetano slavlje Božića, a s vremenom se ovaj običaj proširio i na druge značajne kršćanske blagdane. Sremčević sugerira da u ovoj priči možda ima istine, jer su Srbi pronalazili inovativne načine da se odupru turskim osvajačima u raznim situacijama. Iako povijesni dokazi danas ne mogu u potpunosti poduprijeti ovu legendu, ona ostaje divna božićna priča.

Kada se danas okupite za slavljeničkom trpezom i otkrijete prisustvo prasećeg pečenja, iskoristite priliku da uz čašicu (ili dvije) podijelite s najdražima priču o isprepletenoj povijesti svinjetine, Srba i Turaka.

Želimo vam sretan Božić i slavlje rođenja Kristova!

Preporučujemo