Ne kaže se bez razloga da zdravlje ulazi na usta. U moderna vremena kada je život postao jako brz, jednostavno osoba nemaa šanse da se hrani zdravo. Kao što i možete da zaključite po današnjem naslovu, govorićemo o suvim šljivama.

Nema sumnje da su suhe šljive ultimativni izbor kada je riječ o suhom voću. Za razliku od svojih svježih pandana, suhe šljive imaju impresivan rok trajanja od otprilike šest mjeseci. Kada se čuvaju u zatvorenoj posudi u hladnjaku, mogu ostati jestivi i do godinu dana. Suhe šljive pune su koncentriranog sorbitola i vlakana, što ih čini učinkovitijima kao prirodni laksativ u usporedbi sa svježim šljivama. I svježe šljive i suhe šljive prava su nutritivna riznica, nude bogat izvor kalija, vlakana i vitamina K, a sadrže i male količine magnezija i željeza. Bilo da se konzumiraju svježe ili u osušenom obliku, šljive obiluju jedinstvenim fitonutrijentima kao što su neklorogena i klorogena kiselina. Za ove fenolne spojeve znanstveno je dokazano da posjeduju antioksidativna svojstva. Nadalje, posebno se ističe sposobnost svježih šljiva i suhih šljiva da poboljšaju apsorpciju željeza u tijelu, zahvaljujući prisutnosti vitamina C u ovim plodovima.

Konzumacijom porcije od četiri do pet suhih šljiva, možete dobiti približno 280 mg kalija, što čini oko 12% dnevnog preporučenog unosa. Konzumacija suhih šljiva nudi razne potencijalne zdravstvene dobrobiti. Drevni kineski lijek poznat kao ubai dobiva se od suhih (dimljenih) šljiva i učinkovito ublažava simptome poput groznice, mučnine i kašlja. Svježe šljive (Prunus domestica) zauzimaju prvo mjesto na listi od 24 voća bogata antioksidansima, nadmašujući suhe smokve, datulje, grožđe i marelice u smislu antioksidativne snage, a suhe šljive pokazuju dvostruko veću antioksidativnu moć.

Suhe šljive sadrže i netopiva i topiva vlakna, što ih čini izvrsnim izvorom dijetalnih vlakana. Netopiva vlakna pomažu u promicanju redovitog pražnjenja crijeva, dok topiva vlakna pomažu u učinkovitoj probavi i apsorpciji esencijalnih hranjivih tvari iz konzumirane hrane. Nadalje, suhe šljive sadrže sorbitol i klorogensku kiselinu, koji mogu povećati učestalost proizvodnje stolice.

Kliničke studije su otkrile da suhe šljive posjeduju antioksidativna i protuupalna svojstva koja učinkovito štite od gubitka koštane mase i potiču održavanje optimalne gustoće i formiranja kostiju. Nadalje, obilna prisutnost vitamina K u suhim šljivama doprinosi poboljšanju ukupnog zdravlja kostiju.

Konzumacija samo male količine suhih šljiva, oko tri do četiri dnevno, može se učinkovito suprotstaviti štetnom utjecaju slobodnih radikala na memorijske stanice. Brojne studije pokazale su da prisutnost flavonoida u suhim šljivama nudi značajnu zaštitu od kognitivnog pada povezanog sa starenjem. Osim toga, uključivanje suhih šljiva u vašu redovitu prehranu može poslužiti kao preventivna mjera protiv neurodegenerativnih stanja povezanih sa starenjem poput Alzheimerove bolesti i Parkinsonove bolesti. Uživanjem u suhim šljivama ujutro možete povećati antioksidativne prednosti i pospješiti zdravu stolicu, učinkovito sprječavajući zatvor.

Štoviše, prirodni poticaj energije koji pružaju suhe šljive može uvelike povećati vašu produktivnost i snagu ujutro. Međutim, važno je napomenuti da laksativni učinci suhih šljiva mogu oslabiti nakon nekoliko sati, a njihova konzumacija prije spavanja može dovesti do nelagode i poremećaja sna. Stoga je preporučljivo suhe šljive konzumirati ranije tijekom dana, dajući dovoljno vremena za djelovanje laksativnog učinka prije spavanja, navodi Novi.ba.

Preporučujemo