Miloš Biković je definitivno najveće ime u novoj generaciji, srpskih glumaca. Gubitak uloge u popularnoj američkoj seriji “Bijeli lotos” glumca Miloša Bikovića izazvao je veliku pozornost ne samo glumačke javnosti nego i domaće i svjetske javnosti. Razlog tome je što je Ministarstvo vanjskih poslova Ukrajine pokrenulo kampanju protiv Bikovića, optužujući ga za podržavanje genocida i kršenje međunarodnog prava.

U jutarnjem programu Kurir televizije svoje mišljenje o ovoj situaciji iznio je njujorški glumac Dejan Jelača. Požalio se na sadašnje stanje, ocijenivši ga tužnim razdobljem za umjetnost, umjetnike i stvaraoce. Jelača je priznao da ga je isprva iznenadio izbor te osobe u američkoj seriji, točnije HBO-u, s obzirom na postojeće tenzije između Rusije i SAD-a. Zategnuti odnosi dviju zemalja, čak i prije ovih nedavnih sukoba, već su pridonijeli negativnoj percepciji svega što potječe iz Rusije. Jelača je ovaj incident doživio kao vrhunac tih napetosti. Naglasio je štetan učinak sprječavanja umjetnika i sportaša da se bave svojim poslom jer im se time oduzima mogućnost stvaranja i proizvodnje izvanrednih stvari. Po njegovim vlastitim riječima, “najstrašnija je stvar oduzeti im rad, jer to sprječava sposobnost stvaranja i rađanja čudesnih kreacija.

Razmatrajući ovu situaciju, moja početna misao bila je kako je uspio osigurati ulogu u tako istaknutoj i gledanoj seriji, posebno s obzirom na okolnosti vezane uz njegov angažman. Opće je poznato da je tu priliku dobio preko predsjednika Rusije, budući da je i sam ruski državljanin. Producenti HBO-a itekako su svjesni te činjenice. Shvaćaju da su optužbe koje dolaze iz Ukrajine puka propaganda. U konačnici, ovo je stvar posla. Stoga je važno postaviti pitanje je li produkcijskoj kući primjereno da u ovom trenutku u projektu sudjeluje netko tko je, primjerice, ruski državljanin. On je rekao da su reakcije na situaciju Miloša Bikovića bile ishitrene.

U zemlji koja poštuje načela demokracije, različitosti i prava na rad, postoji skupina pojedinaca koji se snažno protive tretmanu stranih aktera i načinu na koji se prema njima postupa. Ovi glasovi protivljenja cijene pravo na različita mišljenja i njihovo slobodno izražavanje. U takvoj situaciji umjetnici, posebice glumci, nalaze se u katastrofalnoj situaciji. Moraju pažljivo razmotriti svoja druženja, suradnje, rukovanja, pa čak i prihvaćanje nagrada, budući da se ti postupci protežu izvan područja umjetnosti i ljepote stvaranja. Još jedan značajan čimbenik koji je doveo do raskida angažmana s proslavljenim srpskim glumcem je pritisak na javne osobe da svoje političke stavove javno približe stavovima SAD-a i zapadnog svijeta.

Nadalje, od javnih osoba, posebice pojedinaca poput ovog čovjeka koji je postigao značajne uspjehe i u Rusiji i u Srbiji, stalno se očekuje da javno i nedvosmisleno izraze svoje mišljenje kad god se događaji u svijetu odvijaju.

Preporučujemo