O Nikoli Tesli se na ovim prostorima uvijek jako puno pričalo. Srbija i Hrvatska su se uvijek svađale, da li je on Hrvat ili Srbin. Koliki je bio opseg Tesline vizije i koliko je tačno on to sagledao? Koliko je predviđanja dao da su se ostvarila? Kakvi su bili njegovi uvidi o konceptu vremena, koje obuhvata i našu budućnost? Kako je Tesla zamislio vremenski period od 2010. do 2035. godine?

Izvanredno postojanje poznatog naučnika Nikole Tesle zamršeno je isprepleteno sa izuzetnim otkrićima i enigmama. Nedavno smo naišli na opskurni članak, prvobitno objavljen u februarskom izdanju časopisa “Liberty” iz 1937. godine, gdje Tesla, kako se činilo, na zapanjujuće zamršen način, ulazi u izglede ne tako daleke budućnosti, kako je objavljeno. od strane sajta “Magazin planeta”. „Često mi je padalo na pamet da sam stalno bio na čelu svoje ere“, razmišlja Tesla.

U svojoj 78. godini, Nikola Tesla, već priznat kao genije iza izuma kao što su radio, televizija, prijenos energije, indukcioni motor i otkriće kosmičkih zraka, otkrio je postojanje neiskorišćenog izvora energije. Ta energija, izjavio je, prožimala je našu okolinu u neograničenim količinama. Istovremeno, Tesla je marljivo radio na uređaju s potencijalom da buduće ratove učini zastarjelim, kao što je navedeno u članku.

Narativ obično prikazuje Teslu i Edisona kao protivnike, i iako je između njih zaista postojao nivo rivalstva, usredsređen je na njihove konkurentne vizije naizmenične i jednosmerne struje. Na kraju, Tesla je izašao kao pobjednik u ovoj bici, o čemu svjedoči implementacija njegovog sistema u značajnim elektranama poput one na Nijagarinim vodopadima i brojnim drugim lokacijama. U pogledu svojih pristupa i sposobnosti, dva pronalazača nisu mogla biti različitija. Edison je briljirao u stvaranju praktičnih i odmah korisnih inovacija, čime je stekao reputaciju genija. S druge strane, Teslini izumi bili su daleko ispred svog vremena, često izazivajući oprečna mišljenja i dovodeći do godina kašnjenja prije nego što su prepoznati i provedeni u praksi.

Poznati fizičari, uključujući Kelvina i Crookesa, smatraju Tesline izume ništa manje nego čudesnim. Profesor Keneli sa Univerziteta Harvard, dok je Tesli uručio Edisonovu medalju, opisao je njegov rad kao postavljanje temelja za revolucionarni napredak širom sveta. Prema Behrendu, cijenjenom piscu i inženjeru, ako bismo zanemarili Teslin doprinos, naše industrije bi se zaustavile, električni transport bi prestao, naši gradovi bi bili zahvaćeni mrakom, a produktivnost bi se zaustavila. Gledajući unaprijed u 2100. godinu, nauka će imati potpunu dominaciju nad napretkom života. U prošlosti je prirodna selekcija favorizirala eliminaciju nepovoljnijih osobina. Međutim, novootkriveno saosećanje čovečanstva izaziva nepopustljivi kurs prirode. Shodno tome, nastavićemo da štitimo i podržavamo razvoj pojedinaca koji možda nisu optimalno prilagođeni ljudskoj vrsti.

Da bismo podržali naše standarde civiliziranog ponašanja, najprikladniji način djelovanja bi uključivao sterilizaciju i potiskivanje seksualnih instinkta pojedinaca koji se ne prilagođavaju dobro društvu. Razne evropske nacije, kao i određene države u Sjedinjenim Državama, već su implementirale procedure sterilizacije za kriminalce i one sa mentalnim poremećajima. Međutim, samo ovo nije dovoljno. Pred kraj narednog vijeka, sprovođenjem sistematskog pošumljavanja i naučnog upravljanja prirodnim resursima okončane su suše, šumski požari i poplave. Široko korištenje vodene energije, uz njen efikasan prijenos na velike udaljenosti, omogućit će svakom domaćinstvu pristupačnu energiju, čime će se eliminirati potreba za sagorijevanjem fosilnih goriva. Ublažavajući borbu za osnovni opstanak, čovječanstvo će se moći više fokusirati na potragu za idealima, a ne na materijalnu imovinu. Ako se opcija vođenja rata protiv bilo koje zemlje pokaže kao uzaludna, onda ona postaje lišena svake logične svrhe.

Moć aviona i podmornica je učinjena neefikasnom mojim revolucionarnim otkrićem, iako bojni brodovi i dalje održavaju svoju dominaciju zbog svoje sposobnosti da budu opremljeni određenom osnovnom opremom. Iako se sukobi i dalje mogu javiti na otvorenim vodama, nijedan pomorski brod neće biti sposoban da probije ogromnu obrambenu liniju na kopnu, jer će uređaji na obali nadmašiti svako oružje koje posjeduju bojni brodovi.

Za mene je od najveće važnosti da naglasim da moj izum ne zavisi od zloglasnih “zraka smrti”. Zraci nisu izvodljivi zbog njihove nemogućnosti da se generišu u potrebnoj količini i njihovog gubitka snage na velikim udaljenostima. Čak i kada bi se sva energija New Yorka (koja iznosi oko dva miliona konjskih snaga) pretvorila u zrake i projektovala četrdeset kilometara dalje, to ne bi bilo smrtonosno za čovjeka. To je zato što bi je, prema utvrđenim principima fizike, disperzija učinila neefikasnom.

Preporučujemo