Prema riječima meteorologa Ivana Ristića, u Srbiji se ovog tjedna očekuju proljetne temperature od 10 do 15 Celzijevih stupnjeva.

Prema riječima meteorologa Ristića, vjetrovi će 27. i 28. prosinca potpuno oslabiti, a uz to će biti magle i niske naoblake. Ovakvi uvjeti mogu potrajati dulje vrijeme, osobito u Vojvodini, okolici Beograda te raznim slivovima i riječnim dolinama diljem Srbije. Područja zahvaćena maglom i niskom naoblakom mogu očekivati ​​niže temperature. Dodatno, zbog vremenskih uvjeta sljedeći tjedan će doći do povećanja onečišćenja zraka uzrokovanog česticama PM 2,5 i drugim nusproizvodima izgaranja. Ususret novogodišnjoj noći, Ristić predviđa da nam se sprema kiša.

Kako se približavamo novogodišnjoj noći, prognoza pokazuje postupno povećanje naoblake tijekom dana. To će u večernjim satima donijeti mjestimičnu kišu, au višim gorskim predjelima i snijeg. Uz to, pojačat će se jugoistočni vjetar, osobito u košavskom području. Dnevne temperature bit će dosta niske, nalik proljetnim, u većini krajeva od 10 do 15 stupnjeva. Prelaskom na noć jugoistočni vjetar slabit će i prelaziti na zapadni. Temperature će gotovo posvuda ostati iznad nule, od tri do šest stupnjeva. Dočekom nove godine kiša će postupno prestajati, a doći će i do blagog pada temperature. Vrijedi napomenuti da je vrijeme u posljednje vrijeme bilo nepredvidivo, a temperature su dosezale i do 18 stupnjeva. No, svi jedva čekaju što ih očekuje tijekom nadolazećih blagdana.

Na zimsko vrijeme utjecat će događaji vezani uz polarni vrtlog. Na sjevernom i južnom polu postoje velike, trajne zone niskog tlaka poznate kao polarni vrtlozi. Ovi vrtlozi imaju promjer manji od 1000 kilometara i rotiraju se u smjeru suprotnom od kazaljke na satu na Sjevernom polu i u smjeru kazaljke na satu na Južnom polu. Polarni vrtlozi protežu se od srednje i gornje troposfere do stratosfere. Ispod njih nalazi se masa hladnog, gustog arktičkog zraka. Ristić objašnjava da se tijekom zime mijenja intenzitet polarnog vrtloga. Kada arktički zrak oslabi, polarni vrtlog će se pomaknuti i pomaknuti prema jugu, što će rezultirati jačim zahlađenjem i snijegom.

Formiranje ciklone na konvergenciji toplih i hladnih arktičkih masa rezultirat će obilnijim snježnim oborinama u pojedinim područjima naše zemlje. Početak hladnijeg vremena očekuje se oko Nove Dodine, najkasnije do Božića, i trajat će otprilike 20 dana, pretvarajući značajan dio siječnja u pravu zimsku čaroliju s obilnim količinama snijega. Ovo razdoblje obilježit će i najhladnije doba godine. Tijekom dana kada je tlo prekriveno snijegom, a noći su vedre, gorje će osjetiti slab do umjeren mraz u rasponu od -10°C do -5°C, s mogućnošću jakog mraza do -20°C. Živa će se kretati oko 0°C kao maksimalne temperature. No, potkraj siječnja, s jačanjem zapadnih vjetrova, temperature će rasti, pa će doći do otapanja snježnog pokrivača u nižim predjelima i planinama ispod 1500 metara nadmorske visine. Ujutro će ponegdje biti slabog mraza, a najviše dnevne temperature kretat će se između 10°C i 15°C. Dodatno, u toplijem razdoblju puhat će slabo do umjereno jugo, navodi Ristić.

Preporučujemo