Kao mjera predostrožnosti protiv otmice djece, važno je da djeca budu upoznata s određenim pravilima. Ove smjernice mogu pomoći u zaštiti djece od potencijalne štete.

Jedno ključno pravilo koje treba zapamtiti je da se djeca osjećaju ugodno s idejom da kažu “ne”.

Usađivanje sposobnosti čvrstog i samouvjerenog odbijanja, zajedno s vještinom razgovaranja o osobnim problemima s nekim tko može pružiti istinsku pomoć, ključne su sposobnosti koje se moraju učiti djeci. Ove se sposobnosti mogu primijeniti u bilo kojem scenariju koji ugrožava njihovu dobrobit. Dijete može izbjeći opasnost ako posjeduje znanje kako reagirati kada se suoči s opasnom situacijom.

Treba se suzdržati od razgovora s pojedincima koji nisu osobno poznati, kao opće pravilo.

Povjerenje djece kriminalci često iskorištavaju. Važno je educirati djecu o opasnostima razgovora sa strancima i nikad ne prihvaćati njihove pozive ili ponude, bilo da se radi o vidjeti životinju, igrati igricu, posjetiti trgovinu slatkišima ili igračkama ili čak ići s njima vidjeti članove obitelji.

Ključno je objasniti djeci da se kriminalci često prerušavaju u prijateljske i brižne osobe kako bi stekli njihovo povjerenje.

Treće pravilo je prisjetiti se savjeta roditelja, koji često daju mudre i praktične smjernice.

Kasnije će se razgovarati o podučavanju vašeg djeteta kako prepoznati opasne situacije i kako se iz njih sigurno izvući.

Kad se govori o pedofiliji, važno je razumjeti najvažniju stvar: pedofil ne otme dijete na silu i ne odvede ga na napušteno mjesto. U gotovo svim slučajevima, dijete dobrovoljno ide s pedofilom nakon što ga namami privlačna ponuda.

Postoje dvije točke koje treba razmotriti. Prvo, moguće je pričvrstiti antene na tijelo djeteta od glave do pete, ali to ga neće spriječiti da bude žrtva zločina. Međutim, može pomoći u identifikaciji počinitelja. Drugo, ključno je priopćiti djeci na razumljiv način da postoje pojedinci koji čine gnusna djela otmice i krađe.

Ne može se poreći da je najučinkovitiji način da se djeca upozori na potencijalnu prijetnju kroz obrazovanje. Ova metoda je uvijek bila i ostat će najučinkovitiji pristup. Naši roditelji (kad smo bili djeca) uspješno su primjenjivali ovaj pristup.

Kada razgovarate s djecom, važno je komunicirati jasno i izravno. Jedna poruka koju treba naglasiti je da obična odrasla osoba nema razloga išta tražiti od djeteta.

Sukladno tome, ako “nepoznati čiko” ili “nepoznata teta” zamoli dijete da ih prati iz bilo kojeg razloga, na bilo koje mjesto, ključno je obavijestiti dijete da su te osobe, bez sumnje, otmičari djece.

U posljednje vrijeme sve je aktualnija tema otmice djece. Kako bi se osigurala njihova sigurnost, imperativ je da djeca budu svjesna što trebaju poduzeti ako se nađu u opasnoj situaciji.

Imajući jasno razumijevanje o tome što učiniti, djeca mogu izbjeći svaku potencijalnu štetu.

Preporučujemo