Svećenik beogradske crkve rasvijetlio je nejasnoće oko posta na Božić i podijelio upute kako se držati posta uoči blagdana. Božićni post završava 6. siječnja, koji se slavi kao Badnji dan, uoči radosnog kršćanskog blagdana kojim završava blagdansko vrijeme.

Kako je ove godine Božić u subotu, postavlja se upit o konzumaciji ribe na taj dan. Je li dopušteno jesti ribu tijekom vikenda božićne korizme? Trebamo li se pridržavati posta koji se temelji na ulju ili je ovo dan strogog posta isključivo na vodi, slično običajima koji se provode na Veliki petak i Veliku subotu prije Uskrsa?

Sumnju je otklonio otac Radoslav Savović, koji služi kao starešina hrama Svetih apostola Vartolomeja i Varnave u Rakovici.

Prema riječima svećenika, Božić se tradicionalno obilježava kao dan posta, s naglaskom na suzdržavanje od konzumiranja ulja. U našem narodu je običaj da se na ovaj poseban dan jede jela poput graha i ribe. Iako se grah i druga jela na bazi ulja smatraju prihvatljivima, prevladava mišljenje da ribu treba izbjegavati. Osim toga, običaj je postiti na ulju u dane kada se služi liturgija, točnije subotom, nedjeljom i praznicima označenim crvenim slovom. No, što bi se dogodilo da Božić padne u srijedu ili petak, koji su obično određeni za post na vodi tijekom Božićnog posta?

Postojanje iznimaka stalna je stvarnost, pa upravo zato postoji tipični standard koji obuhvaća sve. Osim toga, vrijeme događaja, kao što je padanje uoči praznika, može dovesti do ranijeg posluživanja carskih sati. Prema nauku svetih otaca, jedina subota u godini koja zahtijeva post samo na vodi je Velika subota, koja se održava dan prije Uskrsa. U vezi pričešćivanja na Božić, postavlja se pitanje je li dopušteno konzumirati hranu pečenu na ulju na taj isti dan, koji slučajno pada u subotu.

Kod nas prevladava mišljenje da je potreban post na vodi cijeli tjedan prije pričesti. Iako ne odbacujem ovu praksu, kao svećenik je ne potičem aktivno za one koji drže potpuni post. Neki se ispovijedaju i pričešćuju više puta tijekom posta, dok drugi odluče postiti samo nedjeljom i smatraju da je dovoljna kratka ispovijed i pričest na Božić. Moj im je uobičajeni savjet da šest dana poste na vodi, a zatim se sedmi dan pričeste. No, od ovog pravila postoje iznimke koje ovise o raznim čimbenicima, prvenstveno o zdravstvenom stanju i blagoslovu župnika. Uglavnom, na Božić je dopušteno postiti na ulju i isti dan se pričestiti”, objašnjava otac Radoslav. Na tržnici su prodavači već izložili veliki izbor orašastih plodova i suhog voća, a ribarnice nude obilje ribljih sorti. U ponudi su i božićni kolačići i žito, čija se cena kreće od 150 do čak 1.000 dinara za krupnije kolačiće.Koštanje žita u loncu je 200 dinara, dok je slama maksimalno 150 dinara. jela koja se poslužuju na stolu, na Badnjak će biti osigurana posna hrana koja će obilježiti završetak božićnog posta.

U korizmeno vrijeme uobičajeno je u prehranu uključiti grah te pečenu ili prženu ribu. Cijena kilograma vibrant graha kreće se od 350 dinara na lokalnim tržnicama do 500 dinara u Beogradu. Cijena ribe zna varirati, posebice tijekom posta, kada može porasti i do 50 posto.

Preporučujemo