Prema riječima dr. Vladislava Vukomanovića, kardiologa i voditelja Pedijatrijske klinike Instituta za majku i dijete Srbije “Dr. Vukan Čupić”, četvero dojenčadi tragično je izgubilo život od hripavca na Institutu u Beogradu. za RTS. Nažalost, uznemirujuća je stvarnost da mala djeca, posebno dojenčad mlađa od 4 mjeseca, mogu doživjeti izuzetno teško kliničko stanje. Tragično, to je rezultiralo tragičnim gubitkom četvero djece u našem narodu, navodi dr. Vukomanović. Dodatno, dr. Vukomanović napomenula je kako trenutno postoji jedno dijete koje je ovisno o respiratoru, što ukazuje na visoku razinu ranjivosti i opasnosti.

Prema riječima dr. Vukomanovića, trenutno je oko 70 djece oboljelo od hripavca, a polovica njih mora biti hospitalizirana. Ovaj alarmantni porast teških slučajeva među djecom razlog je za zabrinutost. Važno je prisjetiti se tragične smrti četvero dojenčadi u Beogradu od hripavca, kao i srcedrapateljne priče o Nađi koja je izgubila život od ospica u dobi od tri godine. U svjetlu ovih razornih događaja, Dragana Petrović, Nađina majka još jednom poziva roditelje da ne riskiraju živote svoje djece i ističe važnost cijepljenja.

U nedavnom novinskom izvješću obaviješten sam o uznemirujućem otkriću. Do sada sam bio potpuno nesvjestan situacije u kojoj se nalazim. Zaista je obeshrabrujuće svjedočiti nebrizi za živote nedužne djece. Nakon što sam pročitao komentare, bio sam slomljen kada sam vidio alarmantne tvrdnje o trovanju zrakom i na druge načine. Moje je čvrsto uvjerenje, koje ću ponoviti kao pokvarenu ploču, da roditelji trebaju dobiti odgovarajuće obrazovanje od kvalificiranih pojedinaca koji su završili potrebno školovanje, umjesto da se oslanjaju na nepouzdane izvore kao što je Facebook. Telegraf.rs je imao priliku da razgovara sa Draganom, koja je izrazila ovu zabrinutost. Osim toga, jutros je dr. Vladislav Vukomanović, ugledni kardiolog i ravnatelj Klinike za pedijatriju Instituta za majku i dijete Srbije “Dr. Vukan Čupić”, naglasio da djeca mlađa od 4 mjeseca mogu doživjeti teške klinički simptomi.

Nažalost, dr. Vukomanović navodi da mala djeca, posebno dojenčad do četiri mjeseca, mogu doživjeti izuzetno teško kliničko stanje koje je u našem narodu tragično rezultiralo gubitkom četiri života.

Prema njegovoj izjavi, trenutno postoji jedno dijete koje se oslanja na respirator, što ukazuje da je njihova sigurnost u velikoj opasnosti.

Prema riječima dr. Vukomanovića, trenutno oko 70 djece boluje od hripavca, a polovica njih mora biti hospitalizirana, što govori o porastu broja djece s težim simptomima.

Važno je napomenuti da Nađa, koja je imala autoimunu bolest, nije mogla primiti MMR cjepivo. Unatoč tome, živjela je iznimno normalnim životom, ne pokazujući nikakve vanjske znakove svog stanja svojom živahnom energijom i radosnim ponašanjem. Njezina je budućnost izgledala obećavajuće sve do 4. siječnja 2018. kada je za obitelj Petrović počela neočekivana noćna mora. Tog kobnog dana bili su na redovnoj terapiji u KC Kragujevac, ne sluteći da je epidemija ospica već u jeku. Dodijeljena im je standardna soba, no sutradan je u istu sobu smješteno dijete koje je imalo simptome konjuktivitisa, kašlja i visoke temperature. Kasnije se otkrilo da je to dijete imalo ospice.

Zbog ograničenog prostora, zaraženo dijete smješteno je u Nađinu blizinu, što je rezultiralo neizbježnom zarazom. Do 9. siječnja trebala je biti prebačena na Institut za majku i dijete. Tijekom prijenosa nije se spominjalo da je bila u neposrednoj blizini djeteta koje je zaraženo infekcijom. Tako smo se našli u još jednoj četverokrevetnoj sobi s drugom djecom. Nađa je 12. siječnja počela imati upornu visoku temperaturu koju nije mogla ublažiti, praćenu krvarenjem iz nosa i usta. Pokazala je simptome poput konjunktivitisa, što je jasno upućivalo na ospice. Nađa nije reagovala, nije mogla da jede ni da otvori oči, ali sam sigurna da me je čula, što je potvrdila i Dragana u ranijoj izjavi za Telegraf.rs.

Do dvadesetog siječnja stanje djevojke se pogoršalo. Nadja je dobila upalu pluća, a kisik koji joj je davan nije bio dovoljan za njezine potrebe. Nakon toga je nekoliko dana kasnije premještena na odjel intenzivne njege i njezino je stanje od tada nepromijenjeno. A onda, četvrtog travnja, obitelj je primila poražavajuću vijest – djevojka je podlegla u tučnjavi.

Preporučujemo