Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, Elmedin Konaković, izrazio je snažnu osudu zbog neusvajanja Reformske agende, koja je bila ključna za dobijanje 70 miliona eura od Evropske unije. U svojoj izjavi, Konaković je posebno kritizirao Bakira Izetbegovića i njegove saradnike iz Stranke demokratske akcije (SDA), Demokratske fronte (DF) i Stranke za Bosnu i Hercegovinu (SBiH), optužujući ih da su nanijeli ogromnu štetu svakom građaninu Bosne i Hercegovine.
“Bakir Izetbegović, zajedno sa svojim saradnicima iz SDA, DF-a i SBiH, oštetio je svakog građanina Bosne i Hercegovine, uzimajući im po 600 KM iz džepa, a dugoročno još mnogo više,” rekao je Konaković. On je naglasio da je dokument koji je trebao biti poslan u Brisel sadržao 170 stranica, na kojima se država Bosna i Hercegovina spominje više od 1330 puta. “Na svakoj stranici osam puta, a SDA, DF i SBiH tvrde da je izbačen termin ‘državni’, tražeći alibi za katastrofu koju su prouzrokovali,” dodao je Konaković, naglašavajući da je dokument napisan na engleskom jeziku, što je važno napomenuti.
Prema Konakovićevim riječima, plan rasta, koji bi inicijalno donio 2 milijarde KM i integraciju bh. tržišta u moćno tržište EU, srušili su upravo SDA, DF i SBiH. On je istaknuo da su kroz famozni mehanizam koordinacije, koji su sami smislili, omogućili kantonima da ruše državne odluke. “Dao sam alibi svima koji sa nižih nivoa ruše odluke državnih organa, a danas skidaju odgovornost sa leđa SNSD-a, koji je na kraju glasao za Program reformi, ali su veliki kočničari svih pozitivnih procesa na putu prema EU,” rekao je Konaković.
Konaković je pozvao Bakira Izetbegovića da javno, pred kamerama, prođu kroz dokument, paragraf po paragraf, reformu po reformu. “Pozivam Bakira Izetbegovića da javno pred kamerama prođemo kroz dokument, paragraf po paragraf, reformu po reformu,” izjavio je Konaković, naglašavajući koliko je važnih procesa danas zaustavljeno u borbi protiv korupcije, nepotizma, u uređenju energetskog sektora, digitalizacije, zelene tranzicije, infrastrukture, investicija, povećanja plata, pravednijeg pravosudnog sistema, usklađivanja vanjske politike sa EU i još mnogo toga dobrog.
Na kraju, Konaković je istakao da ne želi da Izetbegović šalje “megafone/uhljebe” koje unosi u parlamente, već da on lično dođe. “Ne da šalje ove megafone/uhljebe koje unosi u parlamente, on lično da dođe!” zaključio je Konaković.
Ova izjava ministra vanjskih poslova dolazi u trenutku kada se Bosna i Hercegovina suočava sa značajnim političkim i ekonomskim izazovima, a neusvajanje Reformske agende predstavlja ozbiljan udarac za europske integracije zemlje i ekonomski razvoj. Konakovićeve oštre riječi dodatno komplikuju političku scenu u zemlji, ali istovremeno skreću pažnju na važnost reformi i odgovornosti političkih lidera prema građanima Bosne i Hercegovine.