Deca su najveće bogatstvo, a za mnoge buduće roditelje najvažnije je da se beba rodi živa i zdrava. U današnjem svetu, gde se sve više ceni zdravlje i dobrobit porodice, mnogi parovi ulažu sve napore da osiguraju optimalne uslove za svoje potomstvo. Takav je primer i životni put porodice Ivanišević, čiji roditelji, Emilija i Đorđe Ivanišević, već imaju šestoricu dečaka, a na putu je i sedma beba – još jedan dečak.

Dok će Viktor, Vuk, Vladimir, Dušan, Aleksandar i Arsenije uskoro dobiti novog bata, mama Emilija u šaljivom tonu ističe da će biti “Emilija i sedam patuljaka”.

Ova velika porodica, koja svojim primerom dokazuje da je ljubav i posvećenost najvažniji u životu, privlači pažnju i divljenje, ali, nažalost, ponekad izaziva i ružne komentare. Neki ljudi tvrde da par ima toliko dece zato što jure devojčicu, što je mišljenje koje roditeljima poput Ivaniševića ne predstavlja nijedan problem. “Dobijala sam razne pogrdne nazive, ali me to ne dotiče jer znam koliko nas je Gospod blagoslovio i koliko radosti osećamo kao suprug i supruga”, izjavila je Emilija u popularnoj emisiji “Jutro” na TV Prva. Za njih, svako dete je dar, a zdravlje beba – osnovna vrednost koju ne treba menjati ni za kakvu drugu želju.

Dok se mnogi budući roditelji fokusiraju isključivo na zdravstvene aspekte trudnoće, postoji i druga strana priče – ona o polu deteta. Ginekolog dr Vanja Milošević, poznat po svojim stručnim, ali i često duhovitim izjavama, odgovara na pitanje da li postoje parovi ili žene koje su predodređene da rađaju samo dečake. “Evo ga dokaz!”, našalio se dr Milošević, upućujući se na slučaj mame Emilije. Iako je njegov odgovor bio šaljiv, odmah je dodao da “ne mora da znači da bi i osmi, deveti bio dečak”, ističući da priroda nije tako jednostavna.

Dr Milošević objašnjava da priroda ima svoje načine da odredi pol deteta. “Priroda je udesila da ima mnogo više muškaraca nego žena, što je interesantno s obzirom na činjenicu da žena tokom svog života ima oko 420-430 ovulacija – odnosno, jajnih ćelija. Zato je od izuzetne važnosti da čuvamo zdravlje žena, jer čuvanje zdravlja jedne žene znači čuvanje zdravlja čitave nacije.” Njegova izjava dodatno ističe da je biološki sat kod žene veoma ograničen, pa svaka trudnoća mora biti tretirana sa posebnom pažnjom.

Kada se priča prebaci na pitanje prenatalnih testova, dr Milošević objašnjava da su u prošlosti testovi bili invazivni – poput amniocenteze ili biopsija, koji su nosili rizik od spontanog pobačaja. “Medicina je napredovala toliko da danas imamo neinvazivne prenatalne testove. Na osnovu jednostavnog vađenja krvi trudnice, moguće je utvrditi stanje embriona, odnosno pol deteta, bez ikakvog rizika za majku ili bebu.” Ovaj napredak omogućava budućim roditeljima da sa smirenjem prate razvoj trudnoće, a sve u cilju stvaranja uslova u kojima će beba rasti zdravo.

Naravno, najveći prioritet za većinu budućih roditelja ostaje zdravlje deteta. Dok je većina parova usmerena na to da im potomstvo bude zdravo, ima i onih koji su previše zaokupljeni pitanjima da li će se roditi dečak ili devojčica. Dr Milošević ističe da se takvi testovi često rade isključivo iz radoznalosti – da bi se videlo da li će baloni na proslavi biti plavi ili roze, umesto da se fokusiramo na ono što je zaista bitno: zdravlje i sigurnost trudnoće.

Nauka nam kaže da su hromozomske osnove polne određene kombinacijom – muškarci imaju hromozome XY, dok žene imaju XX. Do sedme nedelje trudnoće, nauka ne može da tačno odredi pol, jer se hromozomska kombinacija tek stabilizuje. Nakon toga, ukoliko embrion sadrži X hromozom, dete će razviti ženske karakteristike, a ako sadrži Y, dobiće muške osobine. Ovakvo razumevanje genetike omogućava da se prenatalni testovi koriste sa medicinskom indikacijom, a ne kao sredstvo za nepotrebno ispitivanje polne strukture, što je često slučaj kod onih koji testove rade samo iz radoznalosti.

Na kraju, važno je istaći da je bez obzira na sve tehnologije i napredak u medicini, za većinu budućih roditelja najvažnije to što je beba živa i zdrava. Svaki par, svaka porodica ima svoje vrednosti i prioritete, a zdravlje deteta je neprocenjivo. Kao što dr Milošević kaže, “čuvanje zdravlja jedne žene je čuvanje zdravlja jedne nacije”, što nas podseća da su ljubav, briga i pažnja koje posvećujemo trudnoći osnovni elementi koji čine temelj svake sretne porodice.

U današnjem vremenu, kada su prenatalni testovi postali dostupni i neinvazivni, roditelji imaju priliku da se dodatno informišu i osiguraju da njihova deca dobiju najbolju moguću negu još pre nego što stignu na svet. To je pravo blago savremene medicine, a istovremeno i prilika da se ljubav prema životu i porodici unapredi na svim nivoima. Kao što kažemo, deca su najveće bogatstvo, a briga o zdravlju trudnica i beba ostaje na prvom mestu u svakom roditeljstvu.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here