Mi danas govorimo o penzionerima, koji su svakako najugroženija kategorija stanovništva u cijeloj regiji. Kada se pogledaju najveći dužnici što se tiče plaćanja računa prema državi, tamo nikada nema penzionera. Jednostavno, i pored male mirovine, oni su uvijek prve platiše. 

Od januara 2024. primatelji mirovina i drugih prava iz mirovinskog i invalidskog osiguranja ostvarit će značajan rast primanja od 14,8 posto. Revidirani iznosi mirovina i novčanih naknada bit će isplaćeni korisnicima u  2024. godine. 

Značaj ovog sporazuma, ističu u PIO fondu, odnosi se na sve građane koji su radni vijek završili u Srbiji i Australiji, kao i one koji trenutno borave i rade u jednoj od tih zemalja. Prema procjenama Veleposlanstva Republike Srbije u Canberri, broj jedinki kreće se između 150.000 i 200.000.

Prema odredbama sporazuma, osobe koje su radile u bilo kojoj od ove dvije zemlje imat će priliku zatražiti svoju mirovinu, bez obzira na njihovo trenutno mjesto prebivališta.

Ako je trajanje osiguranja ostvareno u jednoj državi ugovornici nedovoljno za stjecanje prava na mirovinu, druga će država ugovornica uzeti u obzir razdoblje osiguranja ostvareno u prvoj državi, osiguravajući ispunjenje uvjeta za mirovinu.

Visina penzije određivat će se prema duljini staža osiguranja u pojedinoj zemlji, pojašnjavaju iz Fonda. Nadalje, pojedinci će imati pravo primati mirovinu iz jedne države čak i ako imaju prebivalište u drugoj, a prijenos primanja u zemlju prebivališta neće rezultirati smanjenjem iznosa mirovine.

  • To znači da ako se državljanin Srbije koji je već zatražio svoju mirovinu u Australiji odluči vratiti u Srbiju, Australija će mu nastaviti isplaćivati ​​mirovinu bez ikakvog smanjenja primanja.

Od  2023. godine na snagu stupa sporazum između Srbije i Francuske o socijalnom osiguranju, potpisan u Beogradu  2014. godine. Ovim sporazumom srpskoj će strani biti omogućen prijenos mirovina francuskim državljanima koji se vrate u domovinu, što dosad nije bilo moguće.

Sporazum obuhvaća različite aspekte, uključujući zdravstveno, mirovinsko i invalidsko osiguranje te zdravstvenu zaštitu, osiguranje od ozljeda na radu i profesionalnih bolesti te dječji doplatak. Time više neće vrijediti Opća konvencija o socijalnom osiguranju između Jugoslavije i Francuske, potpisana 5. siječnja 1950. godine.

Preporučujemo