Što se tiče ove nedjelje, malo se bavimo sa Cecom Ražantović. Popularna srpska pjevačica, šta god da uradi, uvijek dođe u epicentar medija, a sada je opet u duelu sa Jelenom Karleušom. Nedavno je Svetlana Ceca Ražnatović ponosno objavila pobjedu na sudu nad bivšim suradnikom Aleksandrom Milićem Milijem, navodeći da su po presudi sada suvlasnici fonograma njenih albuma.

Suđenje je daleko od kraja, ustvrdio je Milijev odvjetnik. U svom priopćenju nije se osvrnuo samo na navodnu Cecinu štetu, već je rasvijetlio i kršenje prava koje je pretrpjelo još osam cijenjenih autora koji su odigrali značajnu ulogu u njezinoj karijeri. Među tim značajnim osobama su Doca Ivanković, koji je sudjelovao na četiri albuma, te Ljiljana Jorgovanović, među mnogim drugima. Odvjetnik Milan Jakšić jasno je poručio da su prava ovih osoba teško poštivana. Obitelj pokojnog Dobrivoja Doce Ivankovića, koju zastupa ugledna izdavačka kuća Connect network, uporni je branitelj prava više od 100 skladatelja, među kojima je i Aleksandar Milić, te čuva integritet više od 90.000 autorskih djela.

Prema riječima Vladimira Marića, Svetlana bi mogla biti kazneno prijavljena zbog kršenja zakona. Svetlana je na svom YouTube kanalu postavila razne sadržaje, poput koncerata, nastupa uživo, novogodišnjih programa, koji nemaju nikakve veze sa originalnim snimcima (fonogramima) naših klijenata, kao što je Milijin. Međutim, ona ne posjeduje potrebne dozvole za autorska prava za takav sadržaj. Posljedično, ona je nezakonito podijelila i unovčila ovaj materijal. Pravno rečeno, ona “interaktivno stavlja djelo na raspolaganje”, čime čini višestruku povredu autorskih prava iz članka 17. ZASP-a. Dodatno, treba napomenuti da nisu zaobiđene ni 198. i 199. KZ-a, što znači da je gospodin Mili mogao podnijeti i kaznenu prijavu. Članak 199. Kaznenog zakona propisuje da tko neovlašteno objavi, snimi, umnoži ili javno priopći autorsko djelo, interpretaciju, fonogram, videogram, program, računalni program ili bazu podataka, može se kazniti zatvorom do tri godine. Nadalje, stavak 2. ovog članka propisuje da ako su navedene radnje počinjene u namjeri da sebi ili drugome pribave imovinsku korist, počinitelj se može kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina. Ove detalje iznio je direktor mrežne tvrtke Connect.

Redatelj Marić je u razgovoru za Kurir naglasio da oštećeni autori posjeduju mogućnost da deaktiviraju Cecin YouTube kanal. Nadalje, Marić je naveo da Ražnatovićev tim aktivno čuva Aleksandra Radulovića Futu, koji je prethodno deaktivirao njen kanal na ovoj platformi. Važno je napomenuti da vlasništvo nad fonogramima ne pripada Svetlani, već PGP-u i drugim izdavačkim kućama. No, namjera oštećenih autora nije bila radikalizirati situaciju ili ugasiti njezin kanal. Ipak bi bilo žalosno da jedna od najuglednijih balkanskih zvijezda nema svoj YouTube kanal. Osim toga, Cecin tim se zaštitnički ponašao prema Aleksandru Raduloviću Futi, a nemilosrdan prema Jeleni Karleuši. Nasuprot tome, naše posljednje rješenje je izdati digitalno upozorenje, kolokvijalno nazvano rušenje kanala. Valja napomenuti da svaka stranka ima svoju poslovnu politiku, ističe Marić u razgovoru za Kurir.

Preporučujemo