Donosšenje novog Pravilnika izazvalo je značajno nezadovoljstvo javnosti. Kada je ministar napustio svoj položaj, Pravilnik je odmah povučen, što je primljeno s olakšanjem u oba entiteta.

Sada se priprema nova operacija izvlačenja novca iz zdravstvenog sistema Republike Srpske kroz projekt „verifikacije medicinskih uređaja“, u koji su uključene firme „Infinity grupu“, Prointer i Prva familija Srpske. Ovo je otkrio zastupnik u NSRS-u Nebojša Vukanović na svom blogu.

Prema informacijama iz ugroženog zdravstvenog sektora Republike Srpske, rukovodioci zdravstvenih ustanova suočavaju se s velikim pritiscima i prijetnjama od strane laboratorije „NormaLab“ iz Banja Luke, koja je povezani subjekt „Infinity grupe“. Ova laboratorija je zadužena za „verifikaciju“ medicinskih uređaja, što se kolokvijalno naziva „baždarenje“. Zvanični vlasnik „NormaLab“ je Branka Ilišević, koja je također član Upravnog odbora za korporativne poslove u „Infinity grupi“ i šef kancelarije predsjednika Upravnog odbora „Infinity grupe“, u kojoj se nalazi i kompanija Prointer.

Problem koji se javlja je nedostatak propisa za verifikaciju medicinskih uređaja, koji nisu bili deo zakonske metrologije sve do 8.11.2023. godine, kada su novi propisi objavljeni u „Službenom glasniku RS“. Prethodno su postojali samo propisi iz Instituta za metrologiju BiH iz 2014. godine, koji su propisivali metrologiju za medicinske uređaje, ali su predstavljali spornu tačku zbog izostanka predstavnika iz Republike Srpske.

 

Za donošenje novih propisa vezanih za medicinske uređaje pobrinuli su se ministar privrede i preduzetništva Vojin Mitrović i vršilac dužnosti direktora Republičkog zavoda za standardizaciju i metrologiju Nataša Žugić. Ova situacija je posebno značajna jer su propisi preuzeti sa nivoa BiH i implementirani u Republike Srpskoj, što može biti dio strategije za centralizaciju i dalju unitarizaciju države.

Novi Pravilnik, objavljen 8.11.2023. godine, uključuje deset vrsta mjerila u zdravstvu za obaveznu verifikaciju, među kojima su anesteziološke mašine, defibrilatori, dijalizni aparati, EKG uređaji, infuzomati, perfuzori, inkubatori, pacijent monitori, respiratori i terapeutski ultrazvučni uređaji. Ovi uređaji su prethodno bili regulisani na nivou BiH.

 

Sa stupanjem na snagu novih propisa, sve zdravstvene ustanove biće obavezne da svake godine verifikuju ove uređaje. Troškovi verifikacije kreću se od 150 KM za defibrilatore do 450 KM za anesteziološke mašine, što može rezultirati milionskim iznosima koji će biti izdvojeni iz budžeta zdravstva u Republici Srpskoj. Prema informacijama, laboratorija „NormaLab“ je već slala dopise i prijetnje zdravstvenim ustanovama, iako još nije dobila zvanično ovlašćenje za verifikaciju.

 

Očekuje se da laboratorija „NormaLab“ dobije ovlašćenje od Republičkog zavoda za standardizaciju i metrologiju da može započeti verifikaciju i naplaćivati visoke naknade. Postavlja se pitanje zašto je potrebno verifikovati samo tih deset uređaja, zašto se to ne može raditi putem postojećih institucija ili tehničkih službi u zdravstvenim ustanovama, te zašto su cijene verifikacije tako visoke.

Sve ove okolnosti ukazuju na moguće namjere za izvlačenje značajnih sredstava iz zdravstvenog sektora, a cilj očigledno jeste dodatno financijsko profitiranje za povezane firme i osobe, zaključuje Vukanović.

 

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here