Predsednik Aleksandar Vučić je danas, prilikom potpisivanja Memoranduma o razumevanju o održivim sirovinama i pisma o namerama, ocenio da je ovo veliki dan za Srbiju. Nemački kancelar Olaf Šolc je naglasio da im je cilj da se uspostavi ceo lanac proizvodnje, što je od izuzetnog značaja za obe zemlje.

Vučić je istakao da su sledeći koraci od ključnog značaja za Srbiju, a to su izgradnja fabrike katodnih aktivnih materija. Trenutno, Kina drži 73 odsto svetskih fabrika, Japan 16 odsto, Koreja 9 odsto, dok Evropa ima samo 2 odsto, a većina tih fabrika je u Nemačkoj, kao što je BASF. Vučić je izrazio nadu da će Srbija moći da pomogne svojim građanima u Subotici oko LFP baterija.

Ovaj projekat, prema Vučićevim rečima, menja sve i predstavlja ogromnu finansijsku priliku za Srbiju. Ako Srbija uspe da dobije preradu i proizvodnju katoda i baterija, to bi predstavljalo četiri odsto vrednosti BDP-a realizovanog tokom 2023. godine. Vučić je istakao da su to izuzetno visoki brojevi i da bi ovakav doprinos bio značajan čak i za zemlje kao što je Nemačka, koja trenutno ima stopu rasta od 0,1 ili 0,2 odsto.

Vučić je dodao da se intenzivno radi na mnogim nivoima kako bi se obezbedilo sve potrebno za Ekspo 2027, uključujući povećanje plata na 1.400 evra i penzija na 650 evra. Tokom razgovora sa kancelarom Šolcom, Vučić je dobio pohvale za ogroman napredak Srbije, ističući da su dizalice vidljive na svakom koraku, što je znak brzog napretka.

 

 

Srbija je, kako je Vučić naveo, bila prva po stopi rasta u prvom kvartalu ove godine, i nada se da će do kraja godine zadržati poziciju među prvih pet zemalja sa stopom rasta većom od četiri odsto. Ovaj rast omogućava povećanje plata i penzija, koje, iako možda ne uvek onoliko koliko bi građani želeli, uvek nadmašuje stopu inflacije. Vučić je naglasio da je cilj da građani stalno osećaju boljitak i napredak, pod uslovom da svi rade vredno.

Vučić je komentarisao i današnji događaj, rekavši da je čuo razne kritike od onih koji podržavaju nezavisno Kosovo i rezoluciju o Srebrenici. Istakao je da je projekat Beograd na vodi bio važan ekonomski projekat koji privlači turiste i investitore, ali da je današnji projekat mnogo značajniji za Srbiju. Ovaj projekat menja suštinski i dubinski Srbiju, ne samo po pitanju rudarstva već i po pitanju promena u svesti građana.

  • Vučić je istakao da će projekat biti čudesan za Loznicu, gde će biti zaposleno još 20.000 ljudi, što će doneti indirektne i kasnije direktne koristi kroz druge fabrike. Na kritike da nema dokaza da će ceo lanac proizvodnje biti realizovan, Vučić je odgovorio da Srbija tek treba da započne radove i da će rezultati biti vidljivi u naredne četiri godine.

Ovaj dan je značajan korak ka daljem ekonomskom i industrijskom razvoju Srbije, a potpisivanje Memoranduma o razumevanju o održivim sirovinama i pisma o namerama predstavlja važan korak ka postizanju tog cilja. Vučić je izrazio optimizam i uverenje da će Srbija nastaviti da napreduje i da će građani osetiti konkretne koristi od ovog i sličnih projekata.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here