Preporuka Mayo klinike u vezi s izbegavanjem zagrevanja plastike u mikrovalnoj ili pranjem u mašini za pranje posuđa kako bi se sprečilo ispuštanje BPA (bisfenol A) u hranu, veoma je korisna. BPA je hemikalija koja može da se prenese iz plastičnih i metalnih predmeta (kao što su limenke) u hranu, što može imati negativne posledice po zdravlje. Korišćenje materijala poput stakla, nehrđajućeg čelika i porculana sigurno je jer ne sadrže štetne supstance koje mogu migrirati u hranu. Ove informacije podstiču ljude da budu pažljiviji u vezi sa materijalima koje koriste za čuvanje hrane, posebno u savremenim uslovima kada su mnogi proizvodi svakodnevno izloženi visokim temperaturama.

Fizičke manifestacije depresije

  • Depresija nije samo emocionalno stanje, već može ozbiljno uticati na telo. Osobe koje pate od depresije često se suočavaju sa pojačanom boli, umorom, poremećenim snom i gubitkom apetita. Poremećaj u ravnoteži neurotransmitera, kao što je serotonin, može uticati na to kako telo reaguje na bol i druge telesne funkcije. Osim toga, depresija može smanjiti imunološku funkciju i učiniti telo podložnijim infekcijama.

Zanimljivo je da depresija može imati i uticaj na kardiovaskularno zdravlje, jer je povezana sa povećanim rizikom od srčanih bolesti. Osobe koje pate od depresije često imaju smanjen libido, što može dodatno uticati na njihove emotivne i fizičke odnose.

  • Zbog ove složene međusobne povezanosti, lečenje depresije nije samo o emocionalnom zdravlju, već i o fizičkom zdravlju. Potrebno je pratiti sve ove aspekte kako bi se razbila negativna petlja koja može pogoršati opšte stanje.

Ključno je da se i fizičke manifestacije depresije, poput bola, umora i smanjenog imunološkog odgovora, prepoznaju i leče kako bi se obezbedila celokupna dobrobit osobe. Pomoć kvalifikovanog stručnjaka i pravovremeno lečenje mogu značajno uticati na smanjenje simptoma i obnavljanje ravnoteže.

BONUS TEKST

  • Karma, kao pojam, često se shvata kao nevidljiva sila koja prati svakog pojedinca kroz život, beležeći ne samo dela, već i emocije koje izražavamo. Mnogi veruju da karma nije nešto što se dešava slučajno, već je rezultat naših delovanja, misli i osećanja, koja će se kasnije vratiti na nas u nekoj formi. Zamišljena je kao neprestana sila koja ne spava i stalno nas posmatra, iako mnogi smatraju da se karma pojavljuje kao rezultat naših loših postupaka, ona se takođe odražava na naše emotivne reakcije.

Karma i njeni zakoni

U suštini, karma je zakon uzroka i posledice – za svaki naš postupak, bilo dobar ili loš, postoje posledice koje će doći na naplatu. Karma ne zapamćuje samo fizičke akcije, već i emocije poput mržnje, zavisti i negativnosti koje šaljemo u svet. Ove emocije imaju svoju frekvenciju, a karma ih prepoznaje i odgovara na njih. Neki karmički dugovi se brzo vraćaju, dok drugi možda dolaze mnogo kasnije, u nekom trenutku kada ih najmanje očekujete.

Ponekad se karmički dugovi manifestuju kroz situacije u životu koje se čine nesretne ili nezaslužene, a mogu se odnositi na nepravde koje smo prethodno činili. Ovdje ćemo razmotriti nekoliko najvažnijih i najskupljih karmičkih dugova, koji mogu imati dubok uticaj na naš život.

1. Uvreda roditelja

Jedan od najtežih karmičkih dugova, prema mnogim religijskim učenjima i psihološkim razmatranjima, je uvrediti ili nepoštovati roditelje. Roditelji su ti koji nam daju život, pružaju naslove i uče nas životnim vrednostima. Bez obzira na sve njihove greške ili mane, poštovanje roditelja je temelj svakog zdravog odnosa. U nekim slučajevima, roditelji mogu biti loši, ali postoje i situacije u kojima deca ne cene ili ne poštuju sve što im roditelji pružaju. Karma u takvim slučajevima „plaća“ za takve postupke, a posledice se mogu videti u životu, bilo kroz odnos sa sopstvenom decom ili kroz osobne tragedije. Karma ne prašta one koji ne pokazuju poštovanje i zahvalnost prema roditeljima koji su nas stvorili.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here