U današnjem članku govorićemo o svakodnevnom izazovu sa kojim se susreće veliki broj ljudi, a to je sušenje rublja u uslovima kada nema mogućnosti korištenja sušilice ili prostora na otvorenom.

- Iako danas mnogi domovi posjeduju perilice i sušilice, postoje situacije u kojima se oprano rublje mora sušiti unutar stana ili kuće. Posebno tokom zimskih mjeseci ovaj problem postaje izraženiji, jer niske temperature, kiša i snijeg sprečavaju korištenje balkona i dvorišta. Mnogi se tada dovijaju kako znaju i umiju, ali uz nekoliko jednostavnih trikova moguće je znatno olakšati svakodnevicu i postići da se odjeća osuši brže i bez neugodnih posljedica po zdravlje i prostor.
Loše vrijeme, visoka vlaga u zraku i nedostatak prostora najčešći su uzroci problema sa sušenjem rublja. Kada stan nema balkon ili su prozori mali, ljudi najčešće odjeću stavljaju na radijatore, nadajući se da će toplina učiniti svoje. Međutim, stručnjaci upozoravaju da takav postupak može izazvati nakupljanje vlage u prostoriji, što pogoduje razvoju plijesni i negativno utiče na dišni sustav ukućana. Odjeća koja prekriva radijatore takođe remeti ravnomjerno širenje topline u prostoru, pa ni grijanje ne djeluje kako bi trebalo. Zbog toga je važno razmisliti o alternativnim metodama koje su jednostavne, praktične i ne zahtijevaju dodatna ulaganja.
Jedan od najkorisnijih trikova koji mnogi još uvijek ne koriste jeste genijalni trik s ručnikom. Nakon što završite pranje, nemojte odmah vaditi rublje iz perilice. Vratite ga ponovo na centrifugu, ali ovoga puta zajedno s jednim velikim, debelim ručnikom. Tokom tog dodatnog ciklusa, ručnik će upiti značajnu količinu vode iz tkanine, zahvaljujući svojoj sposobnosti da zadrži vlagu. Rezultat je iznenađujući – čak i deblji komadi poput posteljine, zimskih pulovera ili frotirskih peškira, nakon ovoga se suše znatno brže. Time štedite vrijeme i sprječavate neprijatne mirise koji se javljaju kada odjeća predugo ostaje vlažna.
- Ako prostor u vašem domu nije dovoljno velik da smjestite klasične police za sušenje, postoje i drugi načini. Jedno od rješenja su vješalice i karniše. Objesite rublje na vješalice i rasporedite ih duž karniša za zavjese ili čak na šipku iznad kade. Na taj način tkanine imaju više prostora da dišu i suše se bez da zauzimaju previše mjesta. Još jedan trik jeste korištenje prostora iznad radijatora – ali nikako direktno na njega. Postavite šipku ili sušilicu iznad radijatora kako bi topli zrak mogao da kruži, a vlaga iz tkanine brže da isparava, bez stvaranja suvišne vlage u prostoriji. Povremeno otvaranje prozora ili kraće provjetravanje prostorije takođe ima značajnu ulogu jer smanjuje nakupljanje vlage na zidovima i sprječava pojavu plijesni.
Za slučajeve kada vam je potrebno da se manja količina rublja osuši odmah, postoje i trikovi koji ne zahtijevaju puno opreme. Položite vlažan odjevni predmet na dasku za glačanje, prekrijte ga suhim ručnikom i zatim pažljivo pređite glačalom. Toplina glačala isparava vlagu, dok ručnik upija tu istu vlagu, pa se komad odjeće može osušiti u kratkom vremenu. Ukoliko se radi o sitnijim komadima, poput dječje odjeće ili omiljene majice, možete koristiti sušilo za kosu. Držite ga na sigurnoj udaljenosti i usmjerite mlaz toplog zraka prema vlažnim dijelovima tkanine. Iako ovaj postupak zahtijeva malo više vremena i pažnje, odličan je u hitnim situacijama kada nešto morate odmah obući.
Osim brzog sušenja, važno je misliti i na očuvanje zdravlja doma. Konstantno sušenje rublja u zatvorenim prostorima bez provjetravanja povećava rizik od nakupljanja vlage na zidovima i pojave neugodnih mirisa. Korištenjem jednostavnih pomagala poput odvlaživača zraka ili čestim otvaranjem prozora možete spriječiti stvaranje plijesni i očuvati svježinu prostorije. Ovo ne samo da čuva zdravlje ukućana, već produžava i vijek trajanja namještaja i zidova koji nisu izloženi konstantnoj vlazi.
Kombinovanjem ovih praktičnih savjeta možete uštedjeti vrijeme, energiju i novac, a vaše rublje će uvijek biti suho i svježe, čak i kada nemate mogućnost korištenja sušilice. Ove metode su jednostavne, lako dostupne i ne zahtijevaju posebne uređaje. Uz malo organizacije i pažnje, moguće je održavati dom urednim i zdravim, a pritom izbjeći sve neprijatnosti koje donosi sušenje odjeće u zatvorenim prostorima. Na kraju, najvažnije je prilagoditi ove savjete vašim mogućnostima i potrebama, jer i male promjene mogu donijeti veliko olakšanje u svakodnevnom životu