• Vjerujemo da ste se možda susreli s raznim izvješćima na internetskim platformama u vezi s fenomenom određenih žena ili djevojaka koje ulaze u brak prvenstveno zbog financijske dobiti. Mnogi od tih pojedinaca su imućni, stariji pojedinci koji posjeduju znatne inozemne mirovine. Nadalje, njihovo vlasništvo nad velikim posjedima ili velikim poljoprivrednim poslovima opremljenim teškim strojevima pridonosi normalizaciji ove prakse.

Nadalje, postoje izvještaji o ženama u inozemstvu koje sklapaju brakove sa stranim umirovljenicima s težnjom da dobiju državljanstvo. U nekim slučajevima napuste svoje muževe ako oni preminu unutar određenog vremenskog okvira. Jedan takav narativ uključuje ženu koja je slijedila ovaj put u Njemačkoj, iako je njezino iskustvo bilo daleko od pozitivnog. “2014. sam stigao u Njemačku i radio tri mjeseca kako bih uštedio novac za auto i ostale potrepštine. Imao sam brijačnicu u Bosni, ali sam je na kraju odlučio zatvoriti…

Po dolasku na posao, moja je svrha služiti drugima; ako mogu pomoći onima oko sebe, zašto bih se suzdržavao od toga? … Kad stignem, tu je žena koja služi i meni i njemu. Nemam namjeru vratiti se; majka mi je dala sredstva i savjetovala: “Nisi svjestan što te tamo čeka; vrati se tek nakon što budu u tom položaju duže vrijeme”, počeo je dijeliti. Hana već skoro desetljeće živi i radi u Njemačkoj. Kako je ispričala za Bosanski portal, njeno prvo iskustvo po dolasku u Njemačku bilo je obilježeno strahom, jer nije razumjela jezik i sve je uzimala zdravo za gotovo.

Otprilike dva do tri tjedna kasnije, posjetili smo restoran gdje sam bio u društvu osobe s Kosova koja je komunicirala na srpskom. Poslužitelj ne samo da nam se posvetio, već je i zauzeo mjesto da mi prevede. Osjećajući mješavinu strepnje i tjeskobe, slušala sam kako predlaže da zadrži moje dokumente, uvjeravajući me da će sve biti u redu. Predložio je brak, uz uvjet da ću biti obavezna brinuti se za njega tijekom njegova života, jer je izrazio zabrinutost u vezi s mojom djecom i njihovom potencijalnom nevoljkošću da mu pruže podršku kod kuće.

Kuku, što će mi moj narod reći o svim putovanjima i hodočašćima? Što će reći i kako mogu ostati u Njemačkoj? Imao sam već 50 godina i uskoro ću ispuniti uvjete za mirovinu, ali mi je taj pojedinac savjetovao da prihvatim svoju situaciju”, prepričao je Harner, a glas mu je bio prizvuk straha. U to vrijeme njezini roditelji nisu bili svjesni njezinih problema i zabranio joj da im se povjerava. Na kraju je ušla u brak s muškarcem u 80-ima, da bi kasnije otkrila da ima tri odrasla sina.

  • Nedugo nakon toga je preminuo. “Nakon njegove smrti, našla sam se za stolom s njegovom djecom i pitala sam ih: Recite mi, da sam uzela nešto što mi ne pripada, bi li mi išta uzeli? osamdesetih, ostao je prilično aktivan i često su putovali zajedno.” Na kraju se vratila u Bosnu, nastavila raditi u frizerskom salonu, a na kraju je iza sebe ostavila i mirovinu koju je kratko vrijeme dijelila s djedom.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here