U današnjem članku donosimo priču o tome kako jednostavne svakodnevne navike mogu imati veliki utjecaj na vaše zdravlje i osjećaj lakoće. Uvođenje tih navika pomaže tijelu da izbaci višak vode, poboljša hidrataciju i smanji osjećaj težine.

- Ako ste primijetili tragove čarapa na koži, neočekivano povećanje kilograma ili stalnu natečenost, to može biti znak da se u vašem organizmu zadržava previše tekućine. Takvi simptomi ponekad ukazuju na ozbiljnije poteškoće s bubrezima, metabolizmom ili krvožilnim sistemom, pa se preporučuje potražiti stručni savjet. Ipak, postoje jednostavne metode koje mogu pomoći da se osjećate bolje i rasterećenije.
Jedna od ključnih metoda je redovan unos vode. Dvije čaše mlake vode ujutro odmah nakon buđenja mogu napraviti veliku razliku. Čista voda direktno pomaže svim organima, hrani moždane stanice i potiče rad bubrega. Osim vode, preporučuje se čaj od stolisnika, koji se može kombinovati s malom količinom prirodnog soka od nara ili borovnice, pod uslovom da nije zaslađen. Dok pomažete tijelu da se očisti, važno je obratiti pažnju na ravnotežu minerala. Pretjerano ispijanje kafe ili diuretika može smanjiti nivo kalija, što utiče na srčani ritam i krvni pritisak.
U prehranu uključite lubenicu, agrume i namirnice koje pomažu u izbacivanju tekućine. Ipak, budite umjereni kako biste spriječili alergijske reakcije i konzumirajte ih nekoliko sati prije spavanja. Za dodatno poticanje cirkulacije preporučuje se tuširanje izmjenično toplom i hladnom vodom, počevši od stopala prema gore, u pravcu limfne drenaže. Takav tretman povoljno djeluje na vene i limfni sustav, ali treba izbjegavati led i vrlo vruću vodu.
- Važna stavka u borbi protiv zadržavanja vode su proteini. Jaja, riba, mlijeko i meso pomažu da se višak tekućine lakše izbaci. Iako zvuči kontradiktorno, povećan unos vode zapravo pomaže da se smanji nakupljena voda, jer dehidrirano tijelo instinktivno zadržava tekućinu. Isto tako, smanjite unos soli i pokušajte jela začiniti začinima ili češnjakom umjesto pretjeranog soljenja. Uravnoteženje vode i soli je ključno kako biste spriječili oteknuća.
Ne zaboravite na magnezij, mineral koji podržava funkcije organizma i sprečava stvaranje bubrežnih kamenaca. Kakao, heljda, bademi, indijski oraščići, riža, špinat, zobene pahuljice i avokado samo su neki od izvora magnezija koji vam mogu biti od pomoći. Kada ovim prehrambenim navikama dodate i tjelesnu aktivnost, efekti će biti još vidljiviji. Plivanje, hodanje i vožnja bicikla jednostavni su načini da ubrzate cirkulaciju i oslobodite noge neprijatne otečenosti. Već 15 minuta dnevno može biti dovoljno za prve rezultate.
Pored toga, razmislite o masaži četkom. Suha masaža, koja traje svega nekoliko minuta, uklanja mrtve ćelije kože i pokreće cirkulaciju. Nakon kratkog perioda redovne upotrebe, koža postaje glađa i sjajnija, a osećaj težine u nogama nestaje. Još jedna navika koja može pomoći jeste zamjena kafe sa čajem od peršina ili sokom od brusnice. Peršin poznat je kao prirodni diuretik – dovoljno je prokuvati 50 grama peršina u 250 ml vode, ostaviti da odstoji pola sata, a zatim piti po kašiku nekoliko puta na dan. Brusnice, bogate magnezijem, u kombinaciji s čajem od peršina dodatno smanjuju oticanje.
Izbjegavajte slatkiše jer pretjeran unos šećera i ugljikohidrata stvara zadržavanje vode i dovodi do viška kilograma. Zamijenite čokoladu i kekse svježim bobičastim voćem, koje osim što je ukusno, pruža tijelu potrebne vitamine bez opterećenja za organizam. Kada sve ove jednostavne savjete primijenite zajedno, primijetit ćete kako se vaše tijelo oslobađa viška tekućine, kako se smanjuju oticanja i kako se osjećate lakše i zdravije. Ove promjene ne zahtijevaju drastične mjere, već samo malo discipline i volje, a rezultat je poboljšano blagostanje i novi osjećaj vitalnosti