Kako žene odmiču u dobi, dolazi do prirodnog opadanja metabolizma, što je posebno vidljivo tijekom i nakon menopauze, obično oko 51. godine života. Smanjenje razine estrogena i progesterona povećava rizik od gubitka koštane i mišićne mase, zajedno s povećana sklonost debljanju. Ispitivanje evolucije strategija oživljavanja metabolizma od 1950-ih do 1960-ih.
Ponovno uspostavljanje metaboličke funkcije tijekom menopauze predstavlja značajan izazov; međutim, svakako je ostvarivo. Neophodno je dati prioritet tjelesnoj aktivnosti jer je ona ključna u ovoj fazi života. Suprotno uobičajenim zabludama, snažno se zagovara trening snage jer povećava gustoću kostiju i umanjuje rizike povezane s osteoporozom, dijabetesom tipa 2, kardiovaskularnim bolestima i artritisom. Uvjerenje da takav trening može rezultirati problemima sa zglobovima je neutemeljeno.
Štoviše, integracija aktivnosti poput joge i pilatesa u nečiji režim može donijeti značajne prednosti. Redovita tjelovježba i tjelesna aktivnost ključni su za očuvanje tonusa mišića, poboljšanje metaboličke funkcije i olakšavanje pravilne probave. Bez obzira preferirate li vožnju biciklom, hodanje ili alternativne oblike tjelovježbe, svako kretanje može značajno pridonijeti gubitku kilograma, posebice tijekom menopauze kada rizik od pretilosti raste.
Potaknite zdrav metabolizam kroz dobro strukturiran režim prehrane. Postoji jaka korelacija između tjelesne aktivnosti i odgovarajuće prehrane. Kako bi se poboljšala metabolička funkcija, stručnjaci preporučuju unos od 100 do 200 grama proteina dnevno. Međutim, ključno je suzdržati se od prekomjerne konzumacije mesa, jer to može izazvati probleme s probavom. Umjesto toga, treba razmisliti o sveobuhvatnoj prehrani koja uključuje izvore proteina biljnog podrijetla. Kvinoja, tofu, orašasti plodovi, sjemenke, zob, riža i razno povrće poput avokada, brokule, cvjetače, kelja i gljiva služe kao izvrsne opcije za proteine biljnog podrijetla.
Uključivanje hrane bogate bjelančevinama u vašu svakodnevnu prehranu ne samo da pridonosi produljenoj sitosti, već ima i ključnu ulogu u regulaciji apetita, poticanju rasta mišića i poboljšanju metaboličke funkcije. Integriranjem ovih nutritivnih izbora u svoje obroke, možete učinkovito pojačati svoj metabolizam i održati optimalno zdravlje i vitalnost kako starite.
BONUS TEKST.
Nakon deset sati provedenih u nanošenju laka za nokte, na tijelu se događaju razne promjene koje zaslužuju pozornost. Često se mnoge žene bave lakiranjem noktiju. Unatoč tome, ključno je prepoznati da lak za nokte sadrži kemijske spojeve koji posjeduju toksična svojstva, potencijalno uzrokujući štetu ne samo vanjskim dijelovima noktiju, već i unutarnjim dijelovima tijela. Slika laka za nokte preuzeta je s Pixabaya.
Za one koji žele razumjeti utjecaj laka za nokte na zdravlje, preporučuje se daljnje čitanje. Nedavna studija otkrila je da nekoliko često korištenih marki lakova za nokte predstavljaju veći rizik nego što se prije pretpostavljalo. Istraživači su proveli istraživanje koje je uključivalo kohortu od 24 žene koje su redovito nanosile lak za nokte, s ciljem procjene prisutnosti štetnih tvari u njihovim tijelima. Rezultati su bili konačni, otkrivajući da je svaki sudionik pokazao tragove toksina, za koji je identificirano da potječe iz laka za nokte.
Nakon samo deset sati nanošenja laka za nokte, nalazi su pokazali da je svaki sudionik pokazao prisutnost trifenil fosfata. Nakon toga, istraživači su poduzeli daljnju studiju u kojoj su analizirali deset različitih lakova za nokte i otkrili da osam od njih sadrži predmetnu tvar. Naime, dva laka koja su bila pozitivna na trifenil fosfat nisu otkrila njegovu prisutnost na svojim etiketama.
Stoga je zabrinjavajuća činjenica da čak 20% dostupnih lakova za nokte sadrži potencijalno opasne komponente koje nisu navedene na njihovim etiketama. Ova tvar predstavlja značajnu prijetnju ljudskom endokrinom sustavu, utječući na regulaciju hormona, metabolizam, reprodukciju i razvoj.
Štetni učinci posebno su alarmantni za adolescentice, koje se često bave lakiranjem noktiju, jer je odgovarajući hormonski razvoj vitalan u ovoj fazi njihovog rasta. Suprotno tome, trifenil fosfat predstavlja znatan rizik za zdravlje svih pojedinaca koji su izloženi njegovom djelovanju. Opće je poznato da ova tvar posjeduje nekoliko štetnih karakteristika, uključujući i to da je neurotoksin, endokrini disruptor, reproduktivni toksin i iritantan za kožu.
Alergenski lak za nokte sadrži nekoliko drugih štetnih komponenti koje predstavljaju rizike za zdravlje. Formaldehid, koji je poznat kao kancerogen, ima sposobnost topljenja u vodi i zraku. Izloženost ovoj kemikaliji može dovesti do niza simptoma, poput slabosti, astme i respiratornih poteškoća. Ključno je priznati da su pojedinci s postojećim kroničnim stanjima posebno osjetljivi na štetne učinke povezane s formaldehidom.