U današnjem članku otkrivamo kako da na jednostavan način održavate mašinu za veš tako da uvijek bude čista, bez neugodnih mirisa i potpuno funkcionalna. Ako ste primijetili da odjeća nakon pranja više nema onaj svjež miris ili da iz bubnja dolazi neprijatan zadah, to je znak da je došlo vrijeme za temeljito čišćenje.

- Dobra vijest je da vam nisu potrebni skupi servisi ni profesionalna sredstva, već možete primijeniti provjerene domaće trikove koji štede novac i produžavaju život vašoj mašini.Održavanje perilice rublja u savršenom stanju ne mora biti komplikovano ni skupo. Vremenom se u bubnju i grijaču nakuplja kamenac i ostaci deterdženta, a to stvara idealno tlo za razvoj plijesni i bakterija. Posljedica toga nije samo neugodan miris, već i slabija učinkovitost te kraći vijek trajanja. Kada se redovno posvetite čišćenju, sprječavate ozbiljnije kvarove i čuvate performanse svoje mašine, što se odmah osjeti na kvalitetu pranja.
Jedan od najboljih načina za održavanje čistoće jeste korištenje domaće smjese koju je vrlo jednostavno pripremiti. Potrebno vam je 50 g vodikovog peroksida, tri kašičice sode bikarbone i tri kašičice deterdženta za rublje. Sve to dobro izmiješate, izvadite dozator iz mašine i ravnomjerno nanesete smjesu. Ostavite da djeluje između 15 i 30 minuta, zavisno od toga koliko je dozator zaprljan. Nakon toga ga isperite sunđerom i dobro operite pod jakim mlazom vode. Rezultat je čist i svjež dozator, bez taloga koji se gomilao mjesecima.
Ista ova smjesa može se iskoristiti i za bubanj. Nježno je utrljajte po unutrašnjosti, a zatim pustite mašinu da odradi kratki ciklus ispiranja. Profesionalni serviseri često koriste upravo ovakav postupak jer je dokazan i efikasan. Osim toga, ne oštećuje delikatne dijelove mašine, a uklanja čak i tvrdokorne naslage koje su se dugo taložile.
Za one koji se bore s tvrdokornim kamencem, postoji još jedan trik. U dozator stavite između 100 i 200 g limunske kiseline, a zatim pokrenite prazan ciklus na 60°C. Ova metoda čisti grijač i bubanj, ostavljajući mašinu bez neugodnih mirisa i kamenih naslaga. Ako želite dodatno očistiti gumenu brtvu, pomiješajte kašiku limunske kiseline s pola litra vode, natopite krpu i prebrišite unutrašnjost. Već nakon prvog tretmana plijesan nestaje, a miris se osvježava.
- Neočekivano rješenje pružaju i tablete za perilicu posuđa. Dvije tablete stavite direktno u bubanj, postavite temperaturu na 90°C i pustite mašinu da radi prazna. Ove tablete rastvaraju masnoću i naslage praška koje se nakupljaju pri niskim temperaturama. Ovaj postupak dovoljno je ponoviti svaka dva do tri mjeseca kako bi mašina ostala čista i spremna za rad.
Ako volite prirodna sredstva, možete napraviti i svoj domaći prašak za omekšavanje vode i čišćenje. Potrebna su dva dijela sode za pranje, dva dijela sode bikarbone, dva dijela limunske kiseline i jedan dio nejodirane soli. Sve sastojke pomiješate i čuvate u dobro zatvorenoj posudi. Kada želite očistiti mašinu, stavite četiri do pet kašika ove smjese u prazan bubanj i pokrenite ciklus na 90°C. Za redovno pranje, jedna kašika ovog praška dovoljna je da omekša vodu i očuva čistoću mašine.
Redovno održavanje produžava vijek trajanja mašine. Kada jednom usvojite naviku da svaka dva do tri mjeseca primijenite neki od ovih trikova, primijetit ćete da nema više neprijatnih mirisa, rublje je svježije, a mašina radi tiho i bez poteškoća. Tako ćete izbjeći i skupe popravke koji su posljedica zapuštanja.
Jedna korisnica koja je otkrila trik s tabletama za posuđe kaže: „Moj muž je primijetio da su košulje izgubile svježinu, ali nakon što sam očistila perilicu po ovom receptu, rublje opet miriše kao novo.“ Takva iskustva potvrđuju da jednostavne mjere i malo truda mogu napraviti veliku razliku. Kada jednom isprobate ovakve prirodne metode, postaju dio vaše rutine jer su efikasne, jeftine i jednostavne. Rezultat je savršeno čista mašina, bez muke i bez nepotrebnih troškova.