U današnjem članku istražujemo fenomen buđenja tijekom noći bez jasnog razloga, koji mnogima može djelovati zbunjujuće i umarajuće.

  • Mnogi od nas doživljavaju posebnu budnost u kasnim satima, bilo da se radi o ustajanju radi toaleta, teškoćama sa snom ili čak traženju ponoćnog obroka. No, što se zapravo krije iza ovih noćnih buđenja? Postoji li dublji razlog ili možda poruka koju nam tijelo šalje?

Prema konceptu kineskog sata, koji se naziva i sat bioloških organa, dan i noć su podijeljeni u dvosatne intervale, pri čemu je svaki vremenski segment povezan s aktivnošću određenog organa u našem tijelu. Ova drevna ideja ima značajnu primjenu u akupunkturnoj dijagnostici, gdje se simptomi koji se javljaju u točno određeno vrijeme mogu tumačiti kao znakovi problema s određenim organom.

Ako se budite konzistentno u isto vrijeme svake noći, to može biti pokazatelj da neki organ pokušava komunicirati sa vama. Na primjer, teškoće sa snom u razdoblju od 21 do 23 sata mogu ukazivati na probleme s imunološkim sustavom, štitnjačom, nadbubrežnim žlijezdama ili metabolizmom. Često su povezani i sa stresom, pa bi primjena tehnika opuštanja mogla biti vrlo korisna.

Ako se pak budite između 23 sata i 1 ujutro, to je povezano s funkcijom žučnog mjehura. Noćno buđenje u ovom vremenskom okviru može signalizirati probleme vezane uz zdravlje folikula kose ili probavne smetnje. U tom slučaju, preporučuje se pažljivo razmotriti prehranu i izbaciti nezdrave masnoće, a također prakticirati prihvaćanje i opraštanje jer kineski sat povezuje i emocionalno stanje, poput osjećaja velikog sažaljenja ili “žučnih” emocija, s funkcioniranjem ovog organa.

  • Period između 1 i 3 sata ujutro izravno je povezan s radom jetre, koja u tom razdoblju najintenzivnije obavlja svoje funkcije. Poremećaji sna u ovom vremenu mogu ukazivati na probleme s jetrom, što može zahtijevati promjenu prehrambenih navika i uvođenje detoksikacijskih režima. Važno je slušati signale koje nam tijelo šalje jer jetra ima ključnu ulogu u čišćenju organizma.

Nadalje, buđenje između 3 i 5 sati ujutro povezano je s funkcijom debelog crijeva. Mnogi ljudi upravo tada započinju dan odlaskom u toalet jer je to optimalno vrijeme za čišćenje probavnog trakta. Ovaj dio noći često prati osjećaj nemira i nelagode, što može reflektirati ograničene mogućnosti za osobni rast i promjene u životu.

  • Jedan od zanimljivih pojmova vezanih uz noćna buđenja je tzv. “vučji sat”, koji se odnosi na vrijeme oko tri sata ujutro. Tada dolazi do značajnog pada tjelesne temperature i istovremeno je najviša razina hormona melatonina u tijelu, što bi trebalo omogućiti dubok i miran san. Međutim, upravo u ovom periodu mnogi se bude, često bez očitog razloga.

S medicinske strane, ova pojava može se objasniti hormonskim promjenama u tijelu. Melatonin, poznat kao hormon sna, proizvodi se kada nema svjetla, te se tijekom noći transformira u serotonin, tzv. hormon zadovoljstva. U isto vrijeme tijelo izlučuje kortizol kao odgovor na stres. Oko tri sata ujutro dolazi do pada razine kortizola i serotonina, što može rezultirati hormonskom neravnotežom koja otežava miran san i ponovno uspavljivanje.

Tijekom ovog razdoblja, blago se smanjuje i protok krvi u određenim dijelovima mozga, što povećava osjetljivost na negativne emocije poput straha ili pesimizma. Ova faza može otežati povratak u san jer je um sklon brzo se uhvatiti za negativne obrasce razmišljanja.

Stoga, ako se probudite tijekom ovog “vučjeg sata”, korisno je primijeniti metode za smirivanje uma i tijela. Jedna od preporučenih tehnika je svjesno disanje 4-7-8, koju je osmislio dr. Mike Breus, poznat i kao @sleepdoctor. Ova metoda uključuje duboko udisanje kroz nos u trajanju od četiri sekunde, zadržavanje daha sedam sekundi, te polagano izdahnuće kroz usta osam sekundi. Ovakav pristup pomaže u aktiviranju parasimpatičkog živčanog sustava, koji potiče opuštanje i smanjuje stres.

Razumijevanje ove povezanosti između tjelesnog sata, hormona i noćnih buđenja može biti ključno za poboljšanje kvalitete sna i općeg zdravlja. Noćna buđenja nisu uvijek znak ozbiljnog problema, već često predstavljaju prirodnu reakciju tijela na unutarnje procese i emocionalna stanja.

Uzimanje vremena da se osvijeste ove povezanosti može pomoći u boljem upravljanju stresom, prehrambenim navikama i načinom života. Na kraju, slušanje vlastitog tijela i reagiranje na njegove signale važan je korak prema postizanju dubljeg i kvalitetnijeg sna te općeg blagostanja

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here