Analiza Odnosa Srbije i Republike Srpske kroz Perspektivu EU Interesa: Stav Nasufa Hadžiahmetovića
U nedavnoj izjavi, Nasuf Hadžiahmetović, potpredsjednik stranke Naprijed, iznio je oštre kritike na račun odnosa između Srbije i bh. entiteta Republika Srpska (RS), s posebnim naglaskom na ulogu Evropske unije (EU) u ovom kontekstu. Prema njegovim riječima, sve ove aktivnosti mogu se razumjeti kroz ekonomske interese EU i spremnost da zbog njih učini ustupke Srbiji u odnosu na Bosnu i Hercegovinu. Ova analiza istražuje Hadžiahmetovićevu tvrdnju i pruža uvid u moguće posljedice za suverenitet Bosne i Hercegovine.
Memorandum o Policijskoj Saradnji i Ekonomski Interesi EU
Jedan od ključnih aspekata Hadžiahmetovićevog stava je Memorandum koji omogućava policajcima iz Srbije da patroliraju gradovima Republike Srpske. On ovaj memorandum vidi kao dio šireg paketa dogovora između Srbije i EU, pri čemu se stvara privid realizacije koncepta “srpskog sveta”. Ovaj potez, prema Hadžiahmetoviću, ne samo da jača prisustvo Srbije u RS-u, već također služi kao signal EU-u da se ekonomski interesi, naročito u vezi sa sirovinama, mogu koristiti za političke ustupke u Bosni i Hercegovini.
Samit o Energetskim Sirovinama i Litijum kao Politički Adut
Hadžiahmetović ističe da je nakon samita o energetskim sirovinama u Beogradu, zajedno s Memorandumom između Srbije i Evropske komisije, očito da je Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, uspio dogovoriti ključne elemente iz Deklaracije ‘svesrpskog sabora’ sa EU. On tvrdi da EU pristaje na ustupke u BiH u zamjenu za litijum, što je mineral od velikog značaja u modernoj industriji baterija. Prema Hadžiahmetovićevom mišljenju, EU je žrtvovala dio suvereniteta BiH kako bi omogućila Srbiji i RS-u prividni početak ujedinjenja.
Kritika i Poziv na Akciju
Hadžiahmetović smatra da je vrijeme da Predsjedništvo BiH protestira protiv EU i jasno naglasi da su ekonomski interesi postali presudni u odnosima sa Srbijom i RS-om. On upozorava da će litijum iz RS-a postati ključni adut u daljnjem umanjivanju suvereniteta BiH. Ova izjava ukazuje na zabrinutost da će ekonomski motivi EU-a i srpska politika utjecati na unutrašnje odnose u BiH, te da će BiH biti prisiljena na daljnje ustupke koji bi mogli ugroziti njen suverenitet.
Uticaj na Suverenitet BiH
Prema Hadžiahmetoviću, postoji ozbiljna prijetnja da će pristup litijumu iz RS-a dodatno osnažiti poziciju RS-a i Srbije, stvarajući dodatni pritisak na Bosnu i Hercegovinu. On ističe da ova situacija dovodi u pitanje ne samo suverenitet BiH, već i njenu sposobnost da se suprotstavi vanjskim pritiscima koji su usmjereni na njen teritorijalni integritet i političku stabilnost.
Zaključak
Izjava Nasufa Hadžiahmetovića pruža duboku analizu trenutnih odnosa između Srbije, RS-a i Evropske unije, ističući kako ekonomski interesi mogu oblikovati političke odluke i utjecati na suverenitet Bosna i Hercegovine. Hadžiahmetovićev stav sugerira da je ključno za Bosnu i Hercegovinu da bude svjesna ovih dinamika i da preduzme odgovarajuće mjere kako bi očuvala svoj suverenitet i integritet u svjetlu složenih međunarodnih odnosa.