U današnjem članku govorićemo o jednom od najvažnijih prirodnih procesa kroz koje žene prolaze menopauzi te o načinima ublažavanja njenih često neugodnih simptoma.

- Iako je riječ o neizbježnom dijelu starenja, menopauza ne mora biti iskustvo ispunjeno tegobama. Za mnoge žene starije od 50 godina, upravo ona predstavlja najveću hormonalnu promjenu u životu, no ta promjena ne mora nužno značiti kraj udobnog i zdravog svakodnevnog života.
Smatra se da žena ulazi u menopauzu kada nema menstruaciju u trajanju od 12 uzastopnih mjeseci. Tipično se to događa oko 51. godine života, ali znaci promjena mogu početi i znatno ranije – već u kasnim tridesetima ili četrdesetima. Rani simptomi i promjene nazivaju se perimenopauza, a to je prijelazno razdoblje koje prethodi potpunom prestanku menstruacije. U tom periodu jajnici postupno smanjuju proizvodnju estrogena i progesterona, što dovodi do različitih simptoma i promjena u tijelu žene.
Dok neke žene kroz ovaj period prolaze gotovo neprimjetno, druge se susreću s brojnim tegobama. Među najčešćim simptomima su: valovi vrućine, noćno znojenje, poremećaji spavanja, promjene raspoloženja, ali i povećana potreba za mokrenjem, neredovite menstruacije i promjene u trajanju menstrualnog ciklusa. Sve ovo može trajati godinama i uzrokovati značajan disbalans u svakodnevnom funkcionisanju.
Važno je razumjeti da je u periodu perimenopauze mogućnost začeća još uvijek prisutna, jer se ovulacija dešava, iako nepredvidivo. To je razlog zbog kojeg se ženama preporučuje dodatni oprez i konsultacije sa ljekarom u vezi planiranja porodice ili zaštite.
- Zašto jedna žena ima minimalne simptome, dok druga proživljava intenzivne teškoće? Definitivnog odgovora nauka još nema, ali se vjeruje da su genetika i unutrašnje upale tijela faktori koji igraju značajnu ulogu. Prema riječima dr. Anne Kabeke, specijalistkinje za žensko zdravlje, žene koje imaju dijabetes, inzulinsku rezistenciju, koje su gojazne ili pušačice, najčešće osjećaju izraženije simptome. Kod njih se simptomi perimenopauze i menopauze mogu javiti ranije i u težem obliku, što dodatno komplikuje kvalitet života.
- Kako se onda može olakšati svakodnevica tokom ovog izazovnog perioda? Prvi korak je prihvatanje menopauze kao prirodnog dijela života, a ne kao bolesti. Drugi korak je konsultacija s ginekologom odmah po pojavi izraženijih simptoma. Kroz pravovremenu medicinsku podršku i laboratorijske analize hormona, moguće je individualno prilagoditi terapiju i uvesti promjene u životni stil koje mogu donijeti veliko olakšanje.
Zdrav način života pokazao se kao najefikasniji vid pomoći. Dr. Kabeka naglašava značaj uravnotežene ishrane i dnevne fizičke aktivnosti. Preporučuje se konzumiranje povrća, naročito zelenog lisnatog, kvalitetnih proteina, zdravih masti te voća s niskim glikemijskim indeksom, kao što su bobičasto voće. Ovakav način ishrane ne samo da stabilizuje hormone, već poboljšava opšte stanje organizma.
Neophodno je unositi dovoljno tečnosti, kao i osigurati kvalitetan san. San u velikoj mjeri utiče na ravnotežu hormona, raspoloženje i oporavak tijela. Takođe, potrebno je raditi na smanjenju stresa, jer on direktno utiče na hormone i može pogoršati simptome menopauze. Tehnike poput joge, meditacije, lagane šetnje u prirodi i disajnih vježbi mogu imati snažan pozitivan učinak.
Još jedna preporuka stručnjaka jeste redovno praćenje hormonskih vrijednosti putem laboratorijskih analiza. Na taj način, moguće je jasno prepoznati promjene u nivou estrogena, progesterona i drugih ključnih hormona, pa se u dogovoru s ljekarom može razmotriti i hormonska nadomjesna terapija (HNT), ali samo ako je to zaista potrebno i ako žena nema kontraindikacije za tu vrstu terapije.
Menopauza ne mora biti sinonim za nelagodu, potištenost i odricanje. Uz pravovremeno prepoznavanje simptoma, stručnu podršku i usvajanje zdravih navika, moguće je ublažiti čak i najizraženije tegobe. Iako je to prirodan proces, ženama se mora omogućiti da kroz njega prođu sa što manje stresa i neprijatnosti – jer svaka faza života može biti ispunjena zdravljem, dostojanstvom i snagom