Mnogi ljudi vole osećaj mekog peškira nakon kupanja, ali često se dešava da posle nekoliko pranja peškiri postanu tvrdi i grubi. Ovo se dešava zbog uobičajene greške koju mnogi prave prilikom pranja peškira. Zoe Dunn, stručnjakinja za tkanine iz britanske kompanije Terris, objašnjava zašto se to događa i kako izbjeći ovaj problem.

Jedna od najčešćih grešaka je pranje peškira zajedno sa ostalim vešom. „Nemojte prati peškire zajedno sa drugim vešom“, upozorava Dunn za Express.co.uk. Kada se peškiri peru zajedno sa ostalim vešom, vlakna sa odeće prelaze na peškire, što vremenom smanjuje njihovu mekoću. Zbog toga je najbolje peškire prati odvojeno, kako bi imali dovoljno prostora u bubnju za pravilno pranje. Ovo sprečava da se vlakna spajaju i osigurava da se ceo peškir dobro opere.

Takođe, važno je obratiti pažnju na boje sa kojima perete bele peškire. Čak i ako mislite da obojeni peškiri neće pustiti boju, bolje je da ih perete odvojeno. „Možda zvuči očigledno, ali nikada ne perite beli kućni tekstil sa obojenim – prenos boje može biti težak za ispraviti i izgubićete onu svetlu belu nijansu kao u hotelima“, dodaje Dunn. Preporučuje da bele peškire perete zajedno sa belom posteljinom kako biste održali njihovu belinu i mekoću.

Korišćenje odgovarajućih sredstava za pranje takođe je ključno. „Obavezno koristite organska sredstva za uklanjanje mrlja i izbeljivače ako neko u vašem domaćinstvu ima osetljivu kožu. Iako izbeljivač može posvetleti bele peškire, on takođe može oštetiti tkaninu, skraćujući njen vek trajanja“, savetuje Dunn. Upotreba blagih sredstava za pranje pomoći će u očuvanju kvaliteta tkanine i produženju njenog životnog veka.

Pridržavanje uputstava za pranje na etiketi peškira je još jedan važan korak. „Ponekad mekane peškire treba prati na mnogo nižoj temperaturi nego što biste očekivali kako biste očuvali njihovu mekoću“, kaže Dunn. Visoke temperature mogu oštetiti vlakna peškira, što ih čini grubim i neudobnim.

 

 

Jedan od najčešćih razloga zbog kojih peškiri postaju kruti i grubi je prekomerna upotreba omekšivača. Dunn savetuje da smanjite količinu omekšivača ili da ga potpuno izbegnete prilikom pranja peškira. Omekšivač može stvoriti sloj na vlaknima peškira, što smanjuje njihovu sposobnost upijanja vode i čini ih tvrdim. Umesto omekšivača, možete koristiti bijeli ocat kao prirodnu alternativu koja će održati peškire mekanima bez oštećenja tkanine.

Redovno održavanje peškira takođe može pomoći u očuvanju njihove mekoće. Nakon pranja, peškire treba dobro protresati i osušiti na vazduhu ili u sušilici na niskoj temperaturi. Protresanje pomaže u razdvajanju vlakana i održavanju njihove mekoće. Sušenje na niskoj temperaturi sprečava prekomerno sušenje koje može dovesti do krutosti peškira.

Pravilno pranje i održavanje peškira može značajno produžiti njihov vek trajanja i zadržati njihovu mekoću i udobnost. Prateći ove savete stručnjaka, možete uživati u mekim i prijatnim peškirima svaki put nakon kupanja.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here