Njemački list Frankfurter Rundschau (FR) nedavno je u svom članku izrazio ozbiljnu zabrinutost zbog ignorisanja sve većeg uticaja Srbije na destabilizaciju Balkana, posebno u kontekstu njenog sve bližeg odnosa s Rusijom i Kinom. Njemačka, koja bi trebala biti jedna od vodećih sila u očuvanju stabilnosti u Evropi, kritizirana je zbog svoje navodne neadekvatne reakcije na ovaj problem.

Od početka rata u Ukrajini, Srbija je bila pod lupom međunarodne zajednice zbog svojih veza s Rusijom. Beograd nije uveo sankcije Moskvi, uprkos pritisku Zapada, i nastavio je održavati bliske odnose s Rusijom. Uz to, Srbija je pokazala interes za saradnju s Kinom, posebno u ekonomskom i tehnološkom sektoru. Ovaj razvoj događaja zabrinjava evropske zemlje, uključujući Njemačku, koja vidi ove odnose kao potencijalni rizik za sigurnost i stabilnost na Balkanu.

U svom članku, FR je izrazio zabrinutost zbog nedavne eskalacije tenzija na Kosovu i u Bosni i Hercegovini. U maju 2023. godine, srpski huligani su napali NATO snage na Kosovu, što je gotovo izazvalo međunarodni sukob. Sličan incident dogodio se u septembru iste godine, kada su srpske paravojne formacije pokušale destabilizirati situaciju u regiji. Ovi incidenti su pokazali da Srbija igra opasnu igru, koja bi mogla imati dalekosežne posljedice za cijeli region.

 

 

Njemačka je, prema FR, napravila nekoliko ozbiljnih grešaka u svojoj politici prema Srbiji. Jedna od tih grešaka bila je nedavna posjeta njemačkog kancelara Olafa Scholza Beogradu, gdje je razgovarao o milijardama dolara vrijednom ugovoru za iskopavanje litijuma. Ovaj ugovor, koji je bio centralna tema razgovora, zasjenio je sigurnosne brige koje su u to vrijeme bile sve prisutnije. FR smatra da je ovaj potez njemačke vlade bio primjer politike smirivanja, koja zanemaruje ozbiljne geopolitičke prijetnje.

Posebno zabrinjavajuće je jačanje koncepta “Srpskog sveta”, koji zagovara ujedinjenje svih Srba u jedan državni prostor. Ovaj koncept podsjeća na ideju “Velike Srbije”, koja je bila u središtu sukoba devedesetih godina. Danas, ovaj politički projekat podržavaju predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i lider bh. entiteta Republika Srpska (RS) Milorad Dodik. Njihov krajnji cilj je, prema FR, destabilizacija Bosne i Hercegovine i njeno eventualno otcjepljenje RS-a od ostatka države.

 

 

 

Njemačka bi, prema FR, trebala hitno preispitati svoju politiku prema Srbiji. Ignorisanje opasnosti koje dolaze iz Beograda može imati ozbiljne posljedice ne samo za Balkan, već i za cijelu Evropu. Njemačka vlada bi trebala jasno staviti do znanja da podržava teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine i da će se zalagati za očuvanje stabilnosti u regiji, uključujući i vojnu podršku ukoliko to bude potrebno.

Ovaj članak Frankfurter Rundschau predstavlja ozbiljno upozorenje ne samo Njemačkoj, već i cijeloj međunarodnoj zajednici. Vrijeme za djelovanje je sada, prije nego što situacija na Balkanu eskalira do tačke s koje nema povratka. Evropske zemlje, uključujući Njemačku, moraju prepoznati ozbiljnost situacije i poduzeti odgovarajuće mjere kako bi spriječile daljnju destabilizaciju regiona.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here