U današnjem članku govorimo o tome kako se tokom ljeta mnogi domaćini trude urediti svoje vrtove i dvorišta kako bi izgledala što ljepše. Ipak, jedan od problema s kojim se često susreću su krtice.

- Iako ih većina vrtlara vidi kao neželjene goste, važno je znati da ove male životinje imaju svoju ulogu u prirodnom ekosistemu. Njihova ishrana, koja se sastoji uglavnom od glista, larvi i insekata, doprinosi održavanju zdravlja tla i prirodnog balansa u zemljištu. Svojim crnim baršunastim krznom i malom veličinom od 6 do 8 centimetara, krtice su skoro neprimjetne jer veći dio života provode pod zemljom. Posebno su aktivne u vlažnim periodima kada je zemlja mekša i omogućava im lakše kopanje.
Iako krtice doprinose prirodnoj ravnoteži, njihovo prisustvo u dvorištu često izaziva frustraciju jer iza sebe ostavljaju rupe i gomile zemlje koje kvare izgled travnjaka. Umjesto da se odmah posegne za agresivnim mjerama koje mogu ugroziti i druge vrste u zemljištu, postoje brojne prirodne metode kojima ih možete otjerati bez narušavanja ekosistema.
Jedna od najjednostavnijih metoda podrazumijeva upotrebu plastične flaše. Potrebno je flašu prerezati i skinuti čep, a zatim gornji dio sa otvorom postaviti u rupu koju je krtica napravila. Kada vjetar prolazi kroz usko grlo flaše, stvara zvukove koji su iritantni za krtice, pa one prirodno napuštaju to područje.
Još jedan efikasan način jeste korištenje vate natopljene limunovim sokom. Jak citrusni miris odbija krtice jer imaju izuzetno razvijen njuh. Vatu je potrebno postaviti direktno u tunele koje su iskopale. Ako želite pojačati učinak, možete dodati i miris sirćeta ili bijelog luka, jer i oni djeluju jednako odbojno.
- Za one koji vole prirodne pripravke, mješavina surutke i mlaćenice može biti izuzetno korisna. Kombinacija ove dvije tečnosti, naročito kada oksigenacija u zemljištu opadne, razvija neprijatan miris koji tjera krtice dalje. Omjer treba biti tri četvrtine surutke i jedna četvrtina mlaćenice. Smjesu potom sipajte direktno u tunele.
Posebno djelotvorno pokazalo se i ricinusovo ulje. Tri kašike ulja se pomiješaju sa litrom vode, a dobijenom tečnošću se preliju dijelovi dvorišta gdje ste primijetili aktivnost krtica. Oštar miris ulja djeluje odbojno za podzemne sisare, pa se krtice instinktivno povlače.
Još jedna zanimljiva metoda uključuje upotrebu dlake kućnih ljubimaca. Nakon četkanja pasa ili mačaka, dlaku skupite u male kuglice i ubacite ih u tunele. Krtice ove mirise doživljavaju kao signal prisustva predatora i brzo napuštaju taj dio vrta.
Osim mirisa, određene biljke također mogu služiti kao prirodne barijere. Biljke jakih aroma poput luka ili pasulja mogu odbijati krtice. Takođe se mogu koristiti ostaci hrane poput ustajale ribe, bibera, ljute paprike ili cimeta. Ovi sastojci, umotani u krpe ili postavljeni direktno u rupe, djeluju kao snažni repelenti.
- Važno je naglasiti da su u pojedinim zemljama krtice zakonom zaštićene jer njihovo prisustvo ukazuje na plodno i zdravo zemljište. Zbog toga je zabranjeno koristiti metode koje bi ih povrijedile ili ubile. Humanije je usmjeriti ih dalje od dvorišta pomoću ekološki prihvatljivih rješenja.
Kada se krtice uspješno udalje, preporučuje se da se tlo vrati u prvobitno stanje. Rupe i oštećeni dijelovi travnjaka potrebno je popraviti, a za prevenciju možete posaditi biljke koje ih prirodno odbijaju. Ovaj proces zahtijeva strpljenje i dosljednost, ali je dugoročno učinkovit i ekološki siguran.
Na kraju, važno je razumjeti da krtice nisu neprijatelji. Njihovo prisustvo označava zdrav podzemni život i doprinosi prirodnoj ravnoteži. Kada ih promatramo kao saveznike u borbi protiv štetnih insekata, lakše je odabrati humane načine da ih nježno usmjerimo izvan našeg prostora. Korištenjem ovih jednostavnih i prirodnih metoda moguće je istovremeno zaštititi svoj vrt i pokazati poštovanje prema prirodi.