U današnjem članku govorićemo o staroj kineskoj mudrosti zvanoj feng šui, koja nas uči kako da uskladimo prostor u kojem živimo s vlastitom energijom.

  • Kada naš dom pravilno diše, dišemo i mi sa njim, a najvažnije mesto u domu upravo je spavaća soba, jer je to prostor gde se telo obnavlja, duša umiruje, a misli se tiho slažu.U feng šuiju, krevet nije samo običan komad nameštaja – on je pravi energetski centar sobe, mesto obnove i unutrašnje ravnoteže. Zbog toga je veoma važno kako i gde je postavljen. Najvažnije pravilo jeste da se krevet ne sme stavljati nasumice, već sa pažnjom i osećajem. Idealna pozicija je tzv. „komandna pozicija“, što znači da osoba koja leži treba da vidi vrata sobe, ali da nije direktno u liniji sa njima. Najbolje je da krevet stoji dijagonalno u odnosu na vrata jer to donosi osećaj kontrole, sigurnosti i smirenosti.

Još jedan ključni element je da krevet ima čvrsto uzglavlje naslonjeno na zid. Taj zid nije samo fizička potpora, već predstavlja i psihološki oslonac, stabilnost i emocionalnu sigurnost. Ukoliko uzglavlje „lebdi“ ili je postavljeno nasred prostorije, to može podsvjesno stvarati osećaj nestabilnosti, što s vremenom dovodi do umora, nesanice, pa čak i emocionalne nesigurnosti.

Jedna od najčešćih grešaka u postavljanju kreveta je da se on nalazi ispod prozora. Iako može izgledati lepo, feng šui uči da to stvara energetski gubitak. Energija u tom slučaju „bježi“ kroz prozor, a osoba koja spava na tom mestu može se osećati izloženo, ranjivo i nespokojno. Ukoliko ne postoji druga mogućnost, preporučuje se korišćenje teških zavesa, čvrstog uzglavlja ili drvenih pregrada, koje će ublažiti direktan protok energije iznad glave.

  • Takođe, treba izbegavati postavljanje kreveta uz zid koji deli prostor sa kupatilom. U feng šuiju, voda simbolizuje kretanje i promenu, ali u ovom slučaju može predstavljati i nemir, naročito ako iza uzglavlja prolazi vodovod. Moguće rešenje je da se vrata toaleta drže zatvorenim, postavi ogledalo sa spoljašnje strane ili bar neka zaštitna biljka koja će ublažiti energiju.

Ogledala su dvosekli mač u feng šuiju. Mogu biti i blagoslov i zamka. Ako reflektuju ulazna vrata sobe, pomažu u stvaranju osećaja nadzora i sigurnosti. Međutim, ako su postavljena direktno ispred kreveta, mogu stvarati nemir, prekomernu stimulaciju i čak izazvati probleme u partnerskim odnosima. Najsigurnije je izbegavati da u ležećem položaju vidimo svoje lice u ogledalu. Ukoliko ogledalo već postoji na toj poziciji, može se privremeno prekriti tokom noći.

Još jedan važan savet tiče se prostora ispod i oko kreveta. On mora biti uredan i čist, jer gomilanje kutija, cipela i starih stvari ispod kreveta blokira protok energije. Isto važi i za noćne ormariće – što je manje predmeta na njima, to je veći unutrašnji mir u prostoru. Krevet treba da bude pristupačan sa obe strane, kako bi energija mogla slobodno da kruži bez zastoja. Posteljina neka bude čista, a boje birane u blagim, umirujućim nijansama poput pastelnih, zemljanih ili svetlih tonova koji pomažu da duh bude smiren.

Zaključno, feng šui nije samo način uređenja doma, već je to životna filozofija. Ne zahteva luksuz ili savršenstvo, već ravnotežu i sklad. Kada znamo gde spavamo i kako se budimo, mnogo je lakše koračati kroz dan. Spavaća soba predstavlja naše lično svetilište, mesto gde se obnavlja energija koju dan oduzme.

Pravilno postavljanje kreveta, održavanje čistoće i izbegavanje energetskih zamki su mali, ali značajni koraci ka postizanju velikog unutrašnjeg mira. Kada prostor stane uz nas, i život nam postaje lakši. Miran san donosi bistrije misli i jednostavnije odluke, a samim tim i kvalitetniji, srećniji dan

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here