Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, Elmedin Konaković, danas je zatražio da se na dnevni red sjednice Vijeća ministara stavi prijedlog o suspenziji Sporazuma o policijskoj saradnji između Bosne i Hercegovine i Srbije. Ovaj zahtjev odražava Konakovićevu zabrinutost zbog uloge policije Srbije u prošlim događajima, posebno u kontekstu ratnih zločina.

Konaković je obrazložio svoju odluku, navodeći da postoje ozbiljne sumnje u pouzdanost srbijanske policije zbog njihovog učešća u ratnim aktivnostima tokom rata u Bosni i Hercegovini. On je istaknuo da su presude Međunarodnog suda pravde u slučajevima kao što su Stanišić i Simatović pokazale da je policija Srbije bila uključena u ratne aktivnosti koje su dovele do genocida i drugih teških zločina. “Zato što je policija Srbije, po presudama iz Haga, slala svoje policajce u Prijedor i druga mjesta i učestvovala u ratnim aktivnostima koje su rezultirale genocidom i ubijanjem. Zato što u tu Srbiju i takvu policiju, ja ne vjerujem,” rekao je Konaković.

Osim toga, Konaković je izrazio nepovjerenje i prema policiji Hrvatske, navodeći da dok god Hrvatska osporava suverenitet Bosne i Hercegovine i zaobilazi državne institucije, uključujući i proklamaciju Republike Srpske kao države, ne može se očekivati uspostavljanje povjerenja. “Sve dok osporavaju suverenitet BiH, dok zaobilaze državne institucije, dok govore da je RS država, dok derogiraju naše institucije, ja takvoj Srbiji ne vjerujem. Ni Hrvatskoj još uvijek ne vjerujem. Na putu su uspostavljanja povjerenja,” istaknuo je Konaković, dodajući da se zalaže za reviziju kako bi Bosna i Hercegovina povratila svoje nadležnosti.

 

 

 

Konakovićev prijedlog za suspenziju Sporazuma o policijskoj saradnji nije naišao na podršku svih članova Vijeća ministara. Tokom sjednice, ministri iz Republike Srpske, Nenad Nešić i Staša Košarac, naglasili su da takav prijedlog ne može proći sve dok oni sjede u toj instituciji. Oni su izrazi stav da suprotstavljeni prijedlozi neće dobiti podršku jer smatraju da su trenutno prisutni u Vijeću ministara i imaju različite stavove u vezi s ovim pitanjem.

Ova situacija ukazuje na duboke političke razlike unutar BiH i na kompleksne odnose između različitih političkih entiteta unutar zemlje, kao i s njenim susjedima. Konakovićev zahtjev za reviziju i suspenziju sporazuma odražava njegovu zabrinutost zbog mogućih sigurnosnih i političkih prijetnji, dok suprotne strane naglašavaju vlastite stavove o očuvanju postojećih sporazuma i saradnje. Očekuje se da će ovaj prijedlog izazvati daljnje rasprave i moguće političke konflikte u BiH.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here