• Od početka ove godine zamjetno je povećanje mirovina u cijeloj Srbiji od 14,8 posto. Nakon potrebnih usklađivanja prosječna mirovina za siječanj iznosi 45.775 dinara. Prema službenim procjenama, osobe koje su dvadeset godina života posvetile radu s minimalnom plaćom mogu u mirovini očekivati ​​mjesečnu mirovinu veću od 100 eura, što je otprilike 14.366 dinara.

Nakon odlaska u mirovinu, brojni se pojedinci susreću s poteškoćama u upravljanju svojim financijskim ograničenjima, koja se mogu brzo smanjiti zbog nekoliko odgovornosti, kao što su medicinski troškovi, što rezultira ograničenim iznosom za njihovo održavanje u godinama sumraka. Okvir rehabilitacijskog postupka i pravne posljedice za one koji su nezakonito lišeni prava iz političkih, vjerskih, nacionalnih ili ideoloških motiva definirani su Zakonom o rehabilitaciji.

Prema odredbama ovog zakona, osobama koje su se uspješno rehabilitirale odobrava se standardizirani uvjetni zatvor koji traje za vrijeme trajanja kazne. Osim toga, imaju pravo na mjesečnu novčanu naknadu. Ovo se posebno odnosi na slučajeve nezaposlenosti proizašle iz razloga prestanka radnog odnosa zbog povrede prava i sloboda propisanih ovim zakonom.

  • BONUS:
    Odlazak u mirovinu ne označava samo završetak profesionalne karijere, već i početak nove faze prepune slobodnog vremena, priliku da se udubite u nove interese i aktivnosti te radosno prihvaćanje dugo očekivanog predaha. Ideja o umirovljenju može pobuditi različite osjećaje. Iako svakako postoji osjećaj radosti i oslobođenja od stresova i obaveza svakodnevnog zaposlenja, to također može dovesti do osjećaja praznine ili smanjenog osjećaja identiteta, osobito ako posao ima značajnu vrijednost u našim životima.

    Stoga je bitno promišljeno isplanirati i organizirati kako ćemo rasporediti svoje vrijeme u ovoj fazi. Mnogi ljudi odluče otkriti nove strasti ili razviti one koje već imaju tijekom umirovljenja. Ovo razdoblje nudi savršenu priliku za putovanje, udubljenje u književnost, sudjelovanje u sportu, davanje doprinosa zajednici kroz volonterske napore ili stjecanje novih znanja i vještina.

Štoviše, stavljanje naglaska na provođenje kvalitetnih trenutaka s obitelji i prijateljima ključno je, jer su istraživanja pokazala da njegovanje društvenih odnosa poboljšava mentalno zdravlje i opće zadovoljstvo u životu. Postizanje bezbrižne mirovine uvjetovano je osiguravanjem financijske stabilnosti. Pažljivim planiranjem i štednjom tijekom svojih profesionalnih godina možete bez brige uživati ​​u radosnim danima mirovine.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here