U današnjem članku govori se o konzumaciji kafe i njenom uticaju na zdravlje srca, što je tema od velike važnosti za sve koji uživaju u ovom popularnom napitku.

  • Iako je kafa svakodnevna navika mnogih, malo ljudi zna koliki je optimalan broj šoljica koje bi trebalo konzumirati tokom dana, kako bi se izbegle moguće zdravstvene komplikacije.Nedavna istraživanja ističu povezanost između prekomernog unosa kofeina i povećanog rizika od ozbiljnih srčanih bolesti. Stručnjaci upozoravaju da čak i unos od četiri šolje kafe dnevno može povećati šanse za pojavu kardiovaskularnih problema. Naime, kofein deluje na ubrzanje rada srca i povišenje krvnog pritiska, što stvara dodatni pritisak na krvne sudove i sam srčani mišić. Dugotrajno izlaganje ovim efektima može dovesti do razvoja raznih srčanih oboljenja.

Istraživanje koje je sprovela dr. Nancy Kagatar pruža dodatne dokaze o ovom riziku. Prema njenim nalazima, redovna konzumacija kofeina, naročito u količinama većim od četiri šolje dnevno, može doprineti povećanju rizika od hipertenzije i drugih kardiovaskularnih bolesti, čak i kod zdravih osoba. Ovo je pripisala njegovom uticaju na autonomni nervni sistem, koji kontroliše brojne nevoljne funkcije organizma, uključujući srčani rad i krvni pritisak. Dr. Kagatar i njen tim su došli do ovih zaključaka nakon proučavanja grupe od 92 zdrava učesnika, gde su pratili njihove otkucaje srca i krvni pritisak pre i nakon kraće fizičke aktivnosti.

U toku studije prikupljali su se i podaci o konzumaciji kofeina, uključujući unos kafe, čaja i bezalkoholnih napitaka. Otprilike 20% ispitanika je prijavilo unos kofeina veći od 400 mg dnevno, što odgovara otprilike dva energetska pića ili devet šolja crnog čaja. Ove osobe su pokazale povišen krvni pritisak i ubrzan broj otkucaja srca nakon vežbanja, što potvrđuje štetne efekte kofeina na kardiovaskularni sistem.

Dr. Kagatar naglašava da je povećanje svesti o ovim opasnostima ključno za prevenciju problema sa srcem, naročito u današnjem užurbanom načinu života gde je kofein često prateći faktor. Interesantno je da je najveća konzumacija kofeina zabeležena kod žena koje žive u gradskim sredinama i rade u korporativnim poslovima, gde stres i obaveze često vode ka povećanoj potrebi za stimulansima poput kafe.

  • Važno je razumeti da privremeno povišen krvni pritisak možda ne predstavlja direktnu opasnost, ali dugotrajni visok pritisak može oštetiti krvne sudove i srčani mišić, što vodi ka ozbiljnim posledicama kao što su srčani i moždani udar, oštećenje bubrega, pa čak i demencija i gubitak vida. Slično tome, trajno ubrzan puls može uzrokovati komplikacije sličnog karaktera.

  • Kofein je, inače, najrasprostranjenija psihoaktivna supstanca na svetu. Deluje tako što blokira receptore u mozgu koji regulišu san, pamćenje i koncentraciju, dok istovremeno ubrzava rad srca i pojačava dotok kiseonika u mozak, zbog čega se osećamo budnije i koncentrisanije. Međutim, umjereni unos kofeina generalno ne predstavlja značajan rizik po zdravlje.

Prethodne studije potvrđuju da umerena konzumacija napitaka sa kofeinom može imati i pozitivne efekte. Na primer, mala količina čaja može doprineti poboljšanju zdravlja creva i smanjenju verovatnoće srčanih bolesti. Neki rezultati čak sugerišu da umeren unos kafe može produžiti životni vek, naročito kod osoba koje rade u kancelarijskim uslovima, verovatno zbog efekata na koncentraciju i budnost.

Ipak, dugoročni štetni efekti uglavnom zavise od količine kofeina, a posebno su rizična energetska pića koja sadrže visoke koncentracije kofeina i šećera. Uzimanje velikih doza može biti vrlo opasno, a stručnjaci iz Centra za zavisnosti i mentalno zdravlje navode da unos već od 5000 mg kofeina može biti smrtonosan. To jasno pokazuje koliko je važno pratiti sopstvenu konzumaciju i ne prelaziti preporučene granice.

Zaključno, pretjerani unos kofeina može ozbiljno ugroziti zdravlje srca i krvnih sudova, dok umeren unos najčešće nema negativne posledice, pa čak može biti i koristan. Bitno je slušati svoje telo, biti svestan uticaja kofeina i prilagoditi dnevnu količinu tako da ne prelazi četiri šolje kafe dnevno, kako bi se izbegli neželjeni zdravstveni problemi.

Takođe, treba imati na umu da su efekti kofeina individualni i zavise od opšteg zdravstvenog stanja, načina života i drugih faktora, pa je preporučljivo konsultovati se sa lekarom ukoliko postoji bilo kakva sumnja ili prisutni simptomi povezani sa srcem ili krvnim pritiskom. Na taj način možemo uživati u omiljenom napitku bez ugrožavanja sopstvenog zdravlja

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here