• Dino Merlin je poznat po svojim bezvremenskim hitovima, a njegovu pjesmu “Beograd”, skladanu 1991. godine, mnogi smatraju neslužbenom himnom glavnog grada Srbije. Dino Merlin iskreno se osvrnuo na Cecu Ražnatović, osvrnuvši se na dugogodišnja nagađanja o njegovoj prvotnoj namjeri da snimi spomenutu pjesmu. Na kraju se od toga odlučio i ponudio ga Ceci Ražnatović, dajući uvid u okolnosti ove odluke.

Nažalost, ova tvrdnja nije točna. Kompozicija “Beograd” nastala je za Cecu Veličković u Švicarskoj, točnije u St. Gallenu, u noći na početku 1991. godine, po narudžbi njenog tadašnjeg partnera Haruna Samardžića. Naknadno sam joj napravio tri pjesme, od kojih je jedna “Beograd”. Merlin je svojedobno za “Kurir” prenio svoju neodlučnost da priča o svom privatnom životu, zbog čega mnogi ne znaju njegovo pravo ime.

BONUS:
Crveni luk se svrstava u rod Allium, što se odražava i na njegovu latinsku oznaku Allium cepa. Ovaj rod obuhvaća između 600 i 700 vrsta, od kojih su većina samonikle biljke bez gospodarskog značaja. Naime, pripadnici roda Allium nalaze se isključivo na sjevernoj hemisferi, s spornom vrstom identificiranom u južnoj Africi koja je i dalje pod istragom. Divlje vrste alliuma prevladavaju diljem sjeverne hemisfere, protežući se od Amerike do Meksika, i diljem Starog svijeta, uključujući sjevernu Afriku i gotovo cijelu Aziju. Ovi predstavnici alliuma ne uspijevaju u vlažnim tropskim krajevima ili gustim šumama; nego se obično nalaze u otvorenim okruženjima kao što su livade, stepe, polupustinje i pustinje, s posebno gustom populacijom u južnoj i središnjoj Aziji.

Među ograničenim brojem vrsta koje imaju dijetetski značaj, crveni luk je uključen, uz češnjak, poriluk i vlasac.Povijesni narativ oko crvenog luka otkriva njegov dugogodišnji status cijenjene biljke u raznim kulturama. Dokazi sugeriraju da se crveni luk uzgajao u Mezopotamiji i Egiptu prije otprilike 6000 godina. U starom Egiptu ova je lukovica bila cijenjena zbog svoje uloge u žrtvenim ceremonijama posvećenim bogovima, a zakletve polagane prije nje smatrale su se najsvečanijim i najobvezujućim. Nadalje, graditelji egipatskih piramida svakodnevno su konzumirali crveni luk jer su ga smatrali značajnim izvorom vitalnosti.

  • To vjerojatno objašnjava često prikazivanje ove biljke na umjetninama pronađenim na zidovima egipatskih grobnica. Brojne reference u svim drevnim tekstovima, u rasponu od klinastih natpisa do dokumenata na papirusu, naglašavaju veliku vrijednost koja se pridaje luku. Uvođenje uzgoja luka u Europi dogodilo se nakon što su Rimljani prenijeli lukovicu preko Alpa.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here